Svátek má: Jitka

Regiony

Velikost textu:

Nemocnice Nový Jičín má k dispozici analyzátor pupečníkové krve miminek

Nemocnice Nový Jičín má k dispozici analyzátor pupečníkové krve miminek

Unikátní přístroj určený k prověření zdravotního stavu novorozenců ze vzorku krve má nově k dispozici novorozenecké oddělení Nemocnice AGEL Nový Jičín.

Dětská sestra novorozeneckého oddělení Kristýna Burgárová obsluhuje analyzátor pupečníkové krve
3. prosince 2022 - 12:00

Analyzátor krevních plynů bude sloužit především čerstvě narozeným miminkům přímo na porodních boxech a sálech, kde umožní během minuty zjistit kompletní škálu parametrů miminka, a to z jakéhokoliv vzorku krve – včetně pupečníkové.

Nově zakoupený přístroj RAPIDPoint 500e Blood Gas Systém umožňuje ze vzorku krve do jedné minuty změřit kompletní škálu parametrů krevních plynů včetně elektrolytů, metabolitů kyslíku (tzv. oxymetrie), novorozeneckého bilirubinu, glukosy a dalších.„Tyto údaje oceňujeme především v momentě, kdy jde o nějaký akutní stav. Krevní výsledky novorozenců jsou totiž díky němu k dispozici z malého množství pupečníkové krve prakticky do minuty, kdy může lékař velice rychle vyhodnotit stav dítěte. Zároveň odpadá nošení vzorků do laboratoře a veškerý personál se tak může plně věnovat péči o miminko i maminku,“ vysvětluje Dana Babeľová, staniční sestra novorozeneckého oddělení Nemocnice AGEL Nový Jičín, s tím, že výhodou je také možnost opakovaného testování v průběhu času – ať už z pupečníkové, nebo žilní či kapilární krve.

„Kalibrace a kontrolní mechanismy pracují zcela automaticky, čímž odpadá údržba přístroje. Snadné a intuitivní je pak i samotné ovládání,“ hodnotí Babelová a dodává, že nový analyzátor pupečníkové krve využívají zdravotníci v Nemocnici AGEL Nový Jičín u všech narozených novorozenců.

Moravskoslezskenovinky.cz informoval Mgr. Adam Knesl, tiskový mluvčí,  AGEL a.s..

(rp,moravskoslezskenovinky.cz, foto:agel)Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
69%
Ne
transparent.gif transparent.gif
16%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%