Svátek má: Matouš

Regiony

Velikost textu:

Nový Jičín nabízí občanům pomoc při hledání psa podle čipu

Nový Jičín nabízí občanům pomoc při hledání psa podle čipu

Město Nový Jičín nabízí svým občanům novou službu. Majitelé psů si mohou na finančním odboru dobrovolně a bezplatně zaregistrovat číslo čipu pejska.

Ilustrační foto
6. února 2020 - 12:00

Pokud by se jejich čtyřnohý kamarád zaběhl, v databázi městského úřadu půjde dohledat kontakt na jeho držitele. Tento postup nejenže zrychlí návrat psa k chovateli, ale také ušetří prostředky za případný převoz nalezence do útulku. Od 1. ledna 2020 musí být ze zákona každý pes označený mikročipem. Stát už ale nezajistil jednotnou databázi, do které by se zvíře po očipování zapsalo.

„Tuto mezeru záhy vyplnily registrační weby komerčních subjektů. Řada z nich je ale zpoplatněna, a pokud se pes ztratí nebo třeba vběhne do vozovky a způsobí dopravní nehodu, případně někoho kousne, musí policie prohledávat všechny tyto weby, místo aby se podívala do jednotného národního registru,“ řekl starosta Nového Jičína Stanislav Kopecký. Novojičínská radnice se proto rozhodla vést vlastní seznam číselných údajů z čipů, ve kterém v případě nutnosti půjde dohledat vlastníka zvířete. „Primárně nám jde o to, aby se ztracené zvíře vrátilo co nejrychleji k majiteli,“ zdůraznil starosta.


Majitelé psů mohou nahlásit číslo čipu svého psa na finančním odboru na Masarykově náměstí 1, v kanceláři číslo 111 nebo na adrese: zc.nwot-nicijyvon@avokcirtepl „Pokud bude třeba najít držitele psa, zadáme patnáctimístné číslo z  čipu zvířete do registru a vyjede nám jeden konkrétní hledaný kontakt na chovatele. Tato pravomoc je nám dána zákonem o obecní policii,“ vysvětlil ředitel Městské policie Nový Jičín Daniel Rýdel.


V Novém Jičíně je na základě uhrazeného místního poplatku evidováno téměř dva tisíce psů. Zdejší úřad již několik let na čipování, pokud je provedeno současně s kastrací, finančně přispívá. Chovatel zvířete může po předložení dokladu o provedených zákrocích získat až 80 procent vynaložených prostředků, maximálně však 3200 korun.

„Kastrací chceme omezit populaci toulavých psů a řada měst se podle nás vydala stejnou cestou,“ dodala vedoucí odboru životního prostředí Eva Bártková.

Moravskoslezskenovinky.cz informovala Mgr. Marie Machková, tisková mluvčí Městského úřadu Nový Jičín.

(jv,moravskoslezskenovinky.cz foto:arch)