Svátek má: Berta

Regiony

Velikost textu:

Nový Jičín nebude zavádět poplatek z pobytu

Nový Jičín nebude zavádět poplatek z pobytu

Nový Jičín odmítl zavedení místního poplatku z pobytu, který nově umožňuje novela zákona o místních poplatcích.

Ilustrační foto
10. ledna 2020 - 12:00

Podle novely smějí obce a města od 1. ledna letošního roku vybírat za každé přespání návštěvníka v penzionu, hotelu a dalších ubytovacích zařízeních až 21 korun za noc, od 1. ledna 2021 pak až 50 korun za noc. Poplatek by musel uhradit každý, kdo v obci není přihlášen, a chtěl by si zde zaplatit nocleh. Peníze by museli vybírat poskytovatelé ubytovacích služeb a dále je odvádět správci poplatku, kterými jsou obecní úřady.

„Do konce roku 2019 mohly obce na svém území vybírat poplatek z ubytovací kapacity a poplatek za lázeňský a rekreační pobyt. Město Nový Jičín ani jeden z těchto poplatků zavedený nemělo. Od roku 2020 se tyto poplatky sloučily do jednoho poplatku z pobytu,“ vysvětlil místostarosta Nového Jičína Václav Dobrozemský.


Z dat Českého statistického úřadu je zřejmé, že v roce 2018 bylo v Novém Jičíně evidováno 36 674 zpoplatněných přenocování. „Kdybychom k nocležnému připočítali jen dvacetikorunový poplatek z pobytu, znamenalo by to příjem 733 480 korun do rozpočtu města," konstatoval Jindřich Sedlář z finančního odboru novojičínské radnice.


„My ale nechceme další zátěž pro podnikatele, proto poplatek z pobytu zavádět nebudeme. V jiných destinacích může tento poplatek sloužit jako určitá regulace sdíleného ubytování či obecně cestovního ruchu. Myslím, že to není případ našeho města. Naopak, turismus a zvýšení návštěvnosti chceme podporovat. Návštěvníkům Nového Jičína by poplatek pobyt jen prodražil a poskytovatelům ubytovacích služeb by jen přinesl další povinnost. Narostly by také náklady městského úřadu související se správou tohoto poplatku. Z našeho pohledu nemá zavedení poplatku z pobytu v Novém Jičíně opodstatnění,“ řekl místostarosta.

Moravskoslezskenovinky.cz informovala Mgr. Marie Machková, tisková mluvčí, Městský úřad Nový Jičín.

(jv,moravskoslezskenovinky.cz foto:arch)