Svátek má: Otýlie

Regiony

Velikost textu:

Opava: Bude na Těšínské ulici dvou nebo čtyřproud?

Opava: Bude na Těšínské ulici dvou nebo čtyřproud?

Mikrosimulace ulice Těšínská v Opavě.  Pod tímto pro mnohé zprvu nejasným názvem se skrývá průzkum dopravní situace na ulicích Těšínská a Zámecký okruh od křižovatky Ratibořská x Praskova až po železniční přejezd za Ostrojem.

Ilustrační foto
20. října 2021 - 12:00

Monitoring a analýza dopravy v dané lokalitě má přinést odpovědi na otázky: Jaký je vlastně skutečný provoz na Těšínské a Nádražním okruhu? Kolik a kdy zde denně jezdí osobních i nákladních aut, motorek, autobusů, cyklistů? Jaký je vliv chodců na plynulost provozu? Jaké jsou délky front čekajících vozidel či průměrný čas průjezdu úsekem? Důležitá statistická data, která mají vliv na plynulost provozu na těchto tepnách, se budou hodnotit zejména v době dopravní špičky.

Velkým problémem jsou již zmíněné přechody pro chodce, které tam, kde nejsou ošetřeny semafory, řidiči prakticky nerespektují. Několik dosavadních vážných střetů chodce s vozidlem jsou dostatečným varováním. Z pohledu platných norem a prioritní bezpečnosti všech účastníků provozu bude nutné vybudovat uprostřed přechodů ostrůvky, čímž také dojde k zásahům do vozovek.


A osázet každý přechod semaforem s sebou přináší zase jiné problémy, především ve zdržování dopravy, hlavně té veřejné, která má jízdní řády. Na semaforech postávající vozidla navíc rozhodně neprospějí životnímu prostředí…

Celý monitoring bude město stát 982,5 tisíce korun a je spolufinancováno z rozpočtu  Moravskoslezského kraje, projektu „Dopravní model – mikroskopická simulace na ul. Těšínská v Opavě,“ částkou půl milionu korun. V současnosti je majitelem vozovky na Těšínské a Zámeckém okruhu kraj, ale uvažuje se o jejím převedení na město Opavu.
(pšt, moravskoslezskenovinky.cz, zdroj: portál města Opava)