Svátek má: Vendelín

Regiony

Velikost textu:

Opava: Restaurátoři vrací Mariánskému sloupu původní krásu

Opava: Restaurátoři vrací Mariánskému sloupu původní krásu

Pozorné oči Opavanů jistě zaznamenaly, že Mariánský sloup, jedna z dominant Dolního náměstí, je zakrytý lešením a pracují zde restaurátoři. Na podnět občanů se město rozhodlo pískovcovému skvostu vrátit původní krásu.

Ilustrační foto
10. října 2021 - 12:00

Práce restaurátorského ateliéru Tomáše Skalíka na sloupu probíhaly po celé prázdniny a září tak, jak to dovolilo počasí a technologie zvoleného zákroku. Bylo třeba opatrně odstranit znečišťující nánosy i staré tmely, opravit již nefunkční spojení jednotlivých částí, zakonzervovat a následně sjednotit do finálního vzhledu.

Náročná byla zejména rekonstrukce nápisů a drobných zdobných prvků, místy poničených a místy také zakrytých předchozími zásahy. Vedle škrabek a kartáčů tak byl nejčastějším nástrojem štětec. Protože se nezasahovalo do vnitřní konstrukce, tentokrát se do časové schránky nové dokumenty nepřidávaly. K letopočtům 1927 a 1997 uvedeným na soklu ale přibude i 2021 jako symbol letošní opravy.Pískovcový sloup se sochou Panny Marie, tzv. Mariánský sloup v Opavě, vybudoval roku 1675 Jiří Štěpán, hrabě z Vrbna, podle vzoru na vídeňském náměstí Am Hof. Na dnešním Dolním náměstí před kostelem sv. Vojtěcha stál až do roku 1825, kdy musel být demontován z důvodu poškození a špatného stavu.

V roce 1869 byl na jeho místě postaven nový trojboký sokl s vytesanými německými nápisy a vynášecím osmimetrovým sloupem, korunovaným plastikou P. Marie. Ten zde vydržel do dnešních dnů.

(pšt, moravskoslezskenovinky.cz, zdroj: portál města Opava)