Svátek má: Milena

Regiony

Velikost textu:

Opava rozkvete letos jinak

Opava rozkvete letos jinak

Pestré květinové záhony připomínající louku, které jsou vysévané přímo na záhon, se staly fenoménem mnohých ekologicky smýšlejících měst.

Ilustrační foto
13. května 2018 - 12:00

Zkušební záhon směsi letniček a trvalek vykvetl poprvé v Opavě loni uprostřed kruhového objezdu na ulici Těšínské. Pro velký úspěch se záhony tohoto typu rozšířily o další lokality:

U Fortny – při vstupu do obchodního centra Breda & Weinstein se můžeme těšit na květnatou louku s příměsí letniček „Karneval“ (tato směs se osvědčila na Těšínské).

Za Slezankou vykvete letničková směs „Orient“, která vyniká především teplými barvami od žluté přes oranžovou až po červenou.

U „Geodézie“ – prostor parčíku rozzáří letničková směs „Oranžová“.

Partyzánská u pěší zóny Šrámková – zde vyroste trvalá směs s přídavkem letniček  „Rondel“, která obsahuje 49 rostlinných druhů.

Náměstí Republiky – před kasinem v půlkruhových záhonech budou použity trvalé směsi s přídavkem letniček„Baroko“ a „Karneval“. Lze očekávat hru barev v efektní kompozici jednoletých druhů na záhonech již v roce výsevu.

Náměstí Republiky  – podél komunikace Krnovská plochu bývalých trvalkových záhonů zpestří oblíbená „Strakonická louka”, která je sestavena z 15 druhů letniček s rozdílnou dobou a délkou kvetení.

Městské sady obohatí trvalá směs „Zámecká louka“ v tónech modré a bílé s letničkovou směsí „Červánková“ pro efekt oranžových a žlutých květů v prvním roce.

Opava má třetí nejpřívětivější úřad

Výsadba letničkových záhonů je tradiční každoroční událostí. Doposud probíhaly výsadby převážně z předpěstovaných sazenic (aksamitník, begonie, pilea atd.). V letošním roce se Technické služby Opava, s. r. o., ve spolupráci s odborem životního prostředí Magistrátu města Opavy rozhodly jít progresivním směrem a uskutečnily přímý výsev.

Přímý výsev je typ založení květinového záhonu, kdy se semena letniček v přesně namíchané směsi vysévají na konci dubna přímo na připravený záhon, a tak odpadá předpěstování sazenic. Tato technologie sebou nese také rizika a nevýhody – záhony jsou několik týdnů po výsevu (6–8 týdnů) barevně neatraktivní, připomínají zaplevelené plochy. Růst rostlin a tvorbu květů ovlivňuje mimo jiné počasí. Bude-li přát, pak si je nejen kolemjdoucí, ale také nejrůznější živočichové budou moci užít od poloviny června až do konce října.

Moravskoslezskenovinky.cz informovala Mgr. Lada Dobrovolná, tisková mluvčí Magistrátu města Opavy.


(jv,moravskoslezskenovinky.cz foto:arch)