Svátek má: Světlana

Regiony

Velikost textu:

Opavští hasiči trénovali záchranu osob na Stříbrném jezeře

Opavští hasiči trénovali záchranu osob na Stříbrném jezeře

Všechny tři směny HZS Moravskoslezského kraje ze stanice Opava se vystřídaly během pěti dní na Stříbrném jezeře ve výcviku, zaměřeném na záchranu osob ze zamrzlé vodní hladiny.

Záchrana osob na Stříbrném jezeře
22. února 2018 - 12:00

V pátek 16.2.2018 byl navíc tento výcvik (směna A) spojený s komentovanými ukázkami – pro žáky osmých tříd Základní školy Vrchní v Opavě. Další dva výcviky – už bez škol - se konaly v neděli 18.2.2018 (směna C) a v úterý 20.2.,2018 (směna B).

Nadějným žákům hasiči předvedli a vysvětlili několik způsobů, jak si zachránit život v případě prolomení ledu a pádu do ledové vody a jak nepropadat panice. Páteční počasí bylo skutečně zimní a výklad profesionálních hasičů byl pro všechny účastníky, jak sami uváděli, velmi poutavý. Opavská stanice HZS MSK má v plánu další názorné ukázky pro žáky, studenty a veřejnost.

Síla ledu dosahovala v pátek (i v následujících výcvikových dnech) na Stříbrném jezeře tloušťky kolem 5 centimetrů, což bylo téměř ideální pro ukázky proboření a následné záchrany na často prolamujícím se ledě.


Profesionální hasiči z Opavy byli vždy vybaveni nepromokavými kombinézami (tzv. suchými obleky), přilbou a záchrannou vestou. Střídali v tréninku nejrůznějších způsobů záchrany tonoucích osob – například pomocí žebříku, lana po hození záchranného pytlíku topící se osobě, dvou několikametrových nafukovacích záchranných chodníků či pomocí dlouhé teleskopické záchranné tyče, ukončené žlutou „oprátkou“, obepínající tělo zachraňované osoby. Figuranty jim ochotně dělali otužilí kolegové, kterým nepůsobila extrémně ledová voda žádné potíže.

Profesionální hasiči z HZS MSK cvičí během zimních měsíců na ledu obvykle ve všech šesti okresech kraje. Opavští a krnovští na zamrzlé řece Opavě, hlučínští a ostravští na hlučínské Štěrkovně, českotěšínští na vodní nádrži Hrabina a novojičínští například na vodní nádrži Čerťák.

Moravskoslezskenovinky.cz informoval por. Mgr. Petr Kůdela, tiskový mluvčí HZS Moravskoslezského kraje.

(jv,moravskoslezskenovinky.cz foto:hzs)