Svátek má: Laura

Regiony

Velikost textu:

Orlová má pět nových Oranžových přechodů

Orlová má pět nových Oranžových přechodů

V Orlové vybudovali pět nových Oranžových přechodů, které zvýší bezpečnost chodců při přecházení přes hlavní dopravní tepnu města mezi nemocnicí, domem dětí a mládeže, školami, školkami a okolními sídlišti.

Nejspíše jedni z prvních choců
28. listopadu 2019 - 12:00

Nasvětlení přechodů podpořila částkou 119 969 korun Nadace ČEZ.
 
Oranžové přechody otevřeli zástupci města, Elektrárny Dětmarovice, společnosti ČEZ Teplárenská a krajský koordinátor BESIP.

„Překvapilo mě, že v Orlové, se kterou spolupracujeme dlouhodobě a podporujeme tady mnoho aktivit pro děti nebo seniory, ještě žádný Oranžový přechod nemáme. Takže je dobré, že jsme jich podpořili rovnou pět,“ řekl s úsměvem obchodní ředitel společnosti ČEZ Teplárenská Radim Sobotík.

„Původní svítidla byla instalována před čtrnácti lety, jsou tedy koncepčně zastaralá, mají vysokou spotřebu elektrické energie a nesou známky degradace materiálu. Velmi si vážíme vstřícnosti Nadace ČEZ, která přispěla ke zvýšení bezpečnosti dopravy ve městě. Bude tak umožněn bezpečný pohyb při přechodu frekventované komunikace a motoristům se zlepší viditelnost na přechodech pro chodce, zejména ve večerních a nočních hodinách," podotkl starosta Orlové Miroslav Chlubna.


Nasvícení přechodů si pochvalovali i odborníci z BESIP. “Samozřejmě každá aktivita, která zvyšuje bezpečnost a zejména chodců, je vítaná. Hlavně v podzimních a zimních měsících, kdy se brzy stmívá, je žádoucí, aby byl chodec vidět,” dodal krajský koordinátor BESIP Pavel Blahut.Města a obce mají možnost bezpečnost na rušných komunikacích v blízkosti škol, školek a dalších veřejných budov ovlivnit. Od roku 2013 běží grantové řízení Oranžový přechod Nadace ČEZ.

„V duchu základního bezpečnostního hesla na silnicích Vidět a být viděn podporujeme česká města a obce v budování osvětlených přechodů. V místech, kde se pohybuje hodně lidí včetně malých dětí, platí toto pravidlo dvojnásob,“ říká ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková. Orlové poskytla nadace grant na osvětlení přechodu bezmála 120 tisíc korun.

Augustiniánský klášter v Roudnici měl být jenom pro české kanovníky

Od roku 2013 podpořila Nadace ČEZ v rámci celé republiky vybudování zhruba 150 přechodů částkou přesahující 20 milionů korun. Letos byla jen v Moravskoslezském kraji schválena podpora devíti přechodů – po jednom v Havířově, Doubravě, Hlučíně, Vřesině u Hlučína a pět v Orlové.

Moravskoslezskénovinky.cz informoval Vladislav Sobol, tiskový mluvčí skupiny ČEZ.

(red,moravskoslezskenovinky.cz,foto:cez)