Svátek má: Jindřich

Regiony

Velikost textu:

Ostrava podpoří renovaci městských domů i jiných staveb

Ostrava podpoří renovaci městských domů i jiných staveb

Pět milionů korun letos uvolní město Ostrava na podporu projektů obnovy městských domů a industriálního dědictví, které jsou chráněnými kulturními památkami a významnými městskými stavbami.

Opravený dům na Jiráskově nám. v Ostravě.
19. června 2020 - 12:00

Konkrétně směřovaná výzva je součástí dlouhodobého programu na zachování a obnovu kulturních památek a významných městských staveb. Cílem tohoto programu je pomoc majitelům památkově chráněných objektů s financováním zvýšených nákladů na jejich údržbu, opravy či restaurování.

O podporu letos mohou žádat majitelé staveb určených k bydlení a občanské vybavenosti nebo sportovnímu a kulturnímu využití, či objektů industriálního dědictví. Termín pro podání žádostí je od 22. června do 22. srpna. Příspěvek města může dosáhnout až 1,5 milionu korun pro jeden subjekt, zároveň však maximálně padesáti procent celkových nákladů. Uznatelnými jsou neinvestiční i investiční náklady.

Přinesl si nářadí a zapálil zásobníky na LPG v Českém Těšíně (VIDEO)

„Ostrava má řadu nádherných městských domů, které nutně potřebují rekonstrukci, mnoho jich vidíme nejen v Moravské Ostravě a v Přívoze, ale také v Porubě, na Slezské i v řadě menších obvodů. Jejich majitelům nabízíme příspěvek na rekonstrukci, abychom je motivovali udržovat i tyto památky v bezvadném stavu. Program je další možností, jak přispět k estetizaci veřejného prostoru, které se dlouhodobě věnujeme, a to nejen z pohledu architektury a urbanismu, ale také péče o zeleň a veřejné prostranství až po kultivovanou venkovní reklamu,“ uvedla resortní náměstkyně Zuzana Bajgarová.

Ve Frenštátu začala obnova prostranství před Domem kultury

Cílem programu je obnova kulturních památek nebo významných městských staveb, které jsou v špatném technickém stavu. Jde o stavby, které jsou ojedinělé svého druhu, nebo mají zásadní význam pro charakter města. Program by měl motivovat vlastníky k péči o jejich nemovitosti v souladu se zájmy památkové péče a s cílem zajistit městu kvalitní architekturu.

(pšt, moravskoslezskenovinky.cz, zdroj: mmo)