Svátek má: Darina

Regiony

Velikost textu:

Ostrava vyhlásí další program na podporu kulturních akcí

Ostrava vyhlásí další program na podporu kulturních akcí

Opatření, přijatá k omezení šíření nemoci covid-19, výrazně ovlivnila plány pořadatelů kulturních akcí v Ostravě, kterým byly pro letošní rok přiznány dotace, příspěvky a transfery z městského rozpočtu ve výši 46,5 milionu korun.

Ilustrační foto
5. září 2020 - 12:00

Jednalo se celkem o 129 kulturních akcí. Na pozdější termín se přesunulo devatenáct z nich, dvacet čtyři bylo zrušeno, další akce se již konaly nebo uskuteční do konce tohoto roku. Příjemci víceletých dotací, kterých je dohromady patnáct, změnili termíny konání čtyř festivalů, šest jich zrušili úplně, a pět se jich ještě uskuteční.

„Opatření na boj s šířením epidemie zásadně omezila počty účastníků na kulturních akcích a později dokonce zcela znemožnila jejich konání. Věříme, že tento přístup města všem organizátorům kulturního života ve městě umožní pokračovat v jejich činnosti a připravit opět bohatý kulturní program v Ostravě na letošní podzim i příští rok," uvedl náměstek primátora pro kulturu Zbyněk Pražák.

Zastupitelstvo města schválilo poskytnutí dotací a příspěvků všem žadatelům, kteří si pro uskutečnění své akce vybrali náhradní termín.

Navzdory probíhajícím vládním opatřením se přesto některým organizátorům podařilo uskutečnit původně plánované festivaly (byť v mírně redukované podobě), jako např. Dny nové opery Ostrava a již 13. ročník Letních Shakespearovských slavností.

Město Ostrava rovněž vyhlásilo speciální program pro subjekty z neziskového sektoru na finanční podporu ve výši 20 tisíc korun na zmírnění dopadu mimořádných a krizových opatření. V oblasti kultury, volnočasových aktivit a rodinné politiky rada města svým rozhodnutím podpořila 28 projektů v celkové částce 560 tisíc korun.


Zastupitelstvo města bude v září projednávat nový program podpory kultury a zachování kulturního dědictví na území města Ostrava v letech 2021 – 2024. Město pro příští rok předběžně počítá s částkou 50 milionů korun na podporu kulturních akcí formou dotací. Lhůta pro podání žádostí by měla být od 17. října do 6. listopadu.

O poskytnutí finančních prostředků by mělo zastupitelstvo města rozhodnout nejpozději do konce dubna příštího roku.

(pšt, moravskoslezskenovinky.cz, zdroj: mmo)