Svátek má: Soběslav

Regiony

Velikost textu:

Ostrava získala téměř 10 milionů korun na čištění silnic

Ostrava získala téměř 10 milionů korun na čištění silnic

Nadlimitní čištění komunikací v Ostravě významně snižuje prašnost. Jen za loňský rok se městu podařilo z komunikací odstranit 4400 tun nečistot.

Ilustrační foto
22. července 2020 - 12:00

Město získalo dotaci ve výši 9 998 884 korun na čištění komunikací v Ostravě. tuto částku může využít až do listopadu příštího roku. Dotační titul na čištění komunikací vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí poprvé. Byl určen pro devět měst postižených vysokou prašností, z toho šest z Moravskoslezského kraje. Maximální výše dotace pro jedno město činila 10 milionů korun. Rozhodnutí o poskytnutí dotace převzala z rukou ministra životního prostředí Richarda Brabce resortní náměstkyně ostravského primátora Kateřina Šebestová.

„V dubnu 2018 jsem u ministra životního prostředí iniciovala vyčlenění státních peněz na pomoc obcím v regionech silně postižených znečištěným ovzduším. Jsem ráda, že ministerstvo takovou dotační výzvu vypsalo, že jsme uspěli a že nám stát s náklady na snížení prašnosti pomůže. Již několik let čistíme silnice mnohonásobně častěji, než ukládá zákon, a zahrnujeme do úklidu také cesty krajské a státní,“ řekla náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová. Město tato aktivita stojí ročně 30 milionů korun.  

Ve městě je 366 kilometrů státních, krajských i městských komunikací, které jsou rozděleny podle prachových map do tří kategorií. Městu z toho patří 149 kilometrů, kraji 156 kilometrů, Ředitelství silnic a dálnic má v Ostravě ve své správě 61 kilometrů silnic. Samosběrným vozem se čistí 1 až 3 x měsíčně, kropičkou 2 až 3 x měsíčně, celkem tedy šestkrát za měsíc. Přitom zákon ukládá čistit cesty dvakrát ročně.

(pšt, moravskoslezskenovinky.cz, zdroj: portál mmo)