Svátek má: Darina

Regiony

Velikost textu:

Památník Učitele národů ve Fulneku je po rekonstrukci

Památník Učitele národů ve Fulneku je po rekonstrukci

Po téměř třech letech rekonstrukce se návštěvníkům otvírá národní kulturní památka – bývalý sbor Jednoty bratrské ve Fulneku, kde v 17.století působil Učitel národů Jan Amos Komenský.

J.A. Komenský
4. září 2021 - 12:00

Nová je i expozice věnovaná této mimořádné osobnosti evropských dějin a pobočka Muzea Novojičínska Svět Komenského Fulnek. Při tvorbě nové expozice byl prosazen zcela nový koncept prezentace významné osobnosti evropského významu v regionálním kontextu.

„Chceme veřejnosti představit osobnost Jana Amose Komenského z nového úhlu pohledu a nabídnout návštěvníkům odpověď na otázku: Jak změnil nebo ovlivnil poměrně krátký fulnecký pobyt život a následné dílo významného barokního filozofa a pedagoga. Expozice představuje Komenského tak, jak ho měli možnost poznat měšťané malého poddanského města na prahu třicetileté války," uvedl náměstek hejtmana pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.

Návštěvníci se mohou těšit například na projekci dobových letáků z doby pobytu Jana Amose Komenského ve Fulneku na klenbu kaple. V expozici jsou instalovány dotykové multimediální informační kiosky nabízející třeba dabing dobových pramenů.

,,V těchto unikátních prostorách uslyší také dobový zpěv,“ doplnil ředitel Muzea Novojičínska Zdeněk Orlita s tím, že pobočka Svět Komenského Fulnek bude jednotlivá témata spojená s pobytem Učitele národů v tomto městě rozvíjet prostřednictvím krátkodobých výstav a muzejně animačních programů. Pro tyto aktivity bude kromě samotného objektu bratrského sboru využívat i přilehlý park.¨

Celkové náklady rekonstrukce dosáhly 41 milionů korun, dotace z evropských peněz 25,42 milionu a podíl Moravskoslezského kraje činil 15,58 milionu korun.
(pšt, moravskoslezskenovinky.cz, zdroj: portál MSK)