Svátek má: Světlana

Regiony

Velikost textu:

Pět škol z Bohumínska podpoří polytechnickou výuku a přírodní vědy

Pět škol z Bohumínska podpoří polytechnickou výuku a přírodní vědy

Už od nového školního roku budou mít stovky dětí příjemnější výuku předmětů, jako je fyzika, chemie, přírodopis či pracovní činnosti.

Masarykova ZŠ
20. března 2018 - 12:00

Díky snaze Místní akční skupiny (MAS) Bohumínsko se podařilo do regionu dostat osm a půl milionu korun z evropských dotací na modernizaci učeben a jejich vybavení. Pět škol z Bohumínska může investovat do podpory odvětví, jejichž budoucnost není podle prognóz růžová. Plánované stavební úpravy v budovách škol navíc přinesou bezbariérový přístup. Do přestaveb se většina zařízení pustí v létě, hotovo by mělo být nejpozději do konce září.

„Motivovat mladé lidi, aby si pro svou životní kariéru zvolili technické obory, je v dnešní době složité. Čím dříve si začnou k těmto oborům budovat vztah, tím je větší šance, že u nich zůstanou i v budoucnu. Proto jsme rádi, že se nám podařilo zprostředkovat podporu polytechnického vzdělávání, přírodních věd a řemesel na čtyřech základních školách a jednom učilišti,“ řekl předseda MAS Bohumínsko Lumír Macura.

Drama na dálnici D1 u obce Kujavy. Kolize dvou kamionů a pěti osobáků (VIDEO)

Do dvou bohumínských základek, v Masarykově ulici a v ulici Čs. armády, přinese projekt nově rekonstruované a moderně vybavené učebny pro výuku pracovních činností – dílen. Učebny budou bezbariérově přístupné. Kromě nového nábytku a vybavení pořídí školy i speciální technické stavebnice a výukové sady, širokou škálu nářadí a interaktivní tabule. Každá ze škol počítá s investicí dosahující téměř dvou milionu korun.


V Rychvaldě se v létě pustí v místní základní škole do rekonstrukce a modernizace části třetího patra pavilónu C. Za zhruba dva miliony korun tu chtějí vylepšit učebny fyziky, chemie a přírodopisu, kabinety k odborným učebnám a zajistit bezbariérové úpravy. Základka v Petrovicích u Karviné za evropské peníze pořídí chemickou a přírodovědnou laboratoř včetně pomůcek a bezbariérového přístupu. Stavební úpravy a nákup vybavení si vyžádají také dva miliony korun, práce budou probíhat postupně až do konce letošního roku.

Poslední podpořenou školou je učiliště DAKOL v Petrovicích u Karviné, to za necelý milion korun zkvalitní výuku oborů mechanik strojů a zařízení, strojní mechanik, obráběč kovů, nástrojář a zedník. „Dotace ve výši téměř jednoho milionu korun poslouží především na nákup nářadí, například vrtačky, pily, míchačky, svářecí pistole či pístového kompresoru,“ uvedla projektová manažerka MAS Bohumínsko Miroslava Klepáčová s tím, že učiliště jako jediné z podpořených škol počítá s realizací projektu až v roce 2019.

Moravskoslezskenovinky.cz informovala Mgr. Lucie Balcarová, tisková mluvčí města Bohumína.

(jv,moravskoslezskenovinky.cz foto:mú.p.čempěl)