Svátek má: Vojtěch

Regiony

Velikost textu:

Požár střechy a věže poutního kostela v Krnově prověřil hasiče

Požár střechy a věže poutního kostela v Krnově prověřil hasiče

Dvě jednotky krnovských hasičů se zapojily v úterý 16.10.2018 dopoledne do prověřovacího cvičení s požárem věže a střechy poutního kostela Povýšení Svatého kříže a Panny Marie Sedmibolestné na Cvilíně v Krnově (okres Bruntál).

Cvičení
17. října 2018 - 12:00

Součástí simulace byla úspěšná záchrana a snesení zraněné osoby z kostelní věže po úzkých schodech až na pevnou zem.

Požár jedné ze dvou věží a střechy římskokatolického poutního kostela, dominanty Krnova, oznámil v úterý dopoledne na tísňovou linku hasičů 150 zdejší farář. Na Cvilín ihned vyjela zdejší jednotka Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) s cisternou a automobilovou plošinou AP 27 na podvozku tatra 815 a za ní v cisterně jednotka zdejších dobrovolných hasičů.

Hasiči natáhli hadice až na věž kostela, zasaženou ohněm. Objevili zde zraněnou osobu, kterou obtížně, ale rychle snesli dolů ve vakuových nosítkách a předali pomyslným zdravotníkům.

Cvičný zásah hasičů sledovalo se zájmem (vedle faráře) několik diváků, mezi nimi česká turistka, které se rychlý zásah hasičů velmi líbil. „Mám na ty šikovné kluky štěstí. Byla jsem už před dvěma týdny na podobném cvičení hasičů na zámku v Hradci nad Moravicí,“ nezapomněla se pochlubit.

Nedávné požáry dvou moravskoslezských památek – areálu bývalé textilní továrny Karnola v Krnově a dřevěného kostela v Třinci-Gutech - vyvolaly v Moravskoslezském kraji diskuzi na téma požární ochrana památek. Moravskoslezský kraj uspořádal ve spolupráci s HZS MSK a ministerstvem kultury odbornou konferenci, zaměřenou na lepší ochranu pamětihodností před ohněm. Konala se 4.10.2018 právě v Hradci nad Moravicí na státním zámku i s památkáři, správci památek a dalšími subjekty a byla zakončena taktickým cvičením šesti jednotek hasičů.

Hasiči Moravskoslezského kraje šestí ve zdravotnické soutěži

Cílem konference a snah všech zúčastněných subjektů je propojit principy památkové péče s požadavky na požární ochranu. Památky v Moravskoslezském kraji jsou totiž mnohdy proti vzniku a šíření požáru špatně chráněné. Podstatná byla analýza dosavadní ochrany našich památek i okolností vzniku požáru Karnoly a kostela v Gutech. Konference potvrdila důležitou roli požárně bezpečnostních nařízení.

Moravskoslezskenovinky.cz informoval por. Mgr. Petr Kůdela, tiskový mluvčí HZS Moravskoslezského kraje.

(jv,moravskoslezskenovinky.cz,foto:hzsmsk)