Svátek má: Dalibor

Regiony

Velikost textu:

Před 25 lety skončila těžba uhlí v části Ostravsko-karvinského revíru

Před 25 lety skončila těžba uhlí v části Ostravsko-karvinského revíru

Konec února pro mnohé obyvatele karvinského regionu znamená konec éry těžby uhlí a životní změnu.

Důl Fučík poslední vůz
1. března 2023 - 12:00

Před 25 lety byla ukončena těžba v petřvaldské pánvi, která zahrnovala 6 dolů - Pokrok, Hedvika, Ludvík, Žofie, Evžen a Václav, kterým se za bývalého režimu říkalo Fučík. V ostravské části těžba skončila o 4 roky dříve. V petřvaldské pánvi bylo vyhloubeno během 163 let celkem 82 jam a vytěženo cca 207 miliónů tun černého uhlí. V 60. letech min. století tam pracovalo 14 tisíc lidí a těžilo se tam až 4 mil. tun ročně.

V provozu dodnes zůstal jen Důl Žofie, kde státní podnik DIAMO čerpá důlní vodu a odsává důlní plyn. Hornictví v této oblasti připomíná kromě Žofie také památkově chráněná těžní věž Dolu Pokrok v Petřvaldě (bývalý Fučík 1), kolem které "vyrostly" nové haly (jak můžete vidět na fotce). Pro některé šachetní budovy se našlo nové využití, většina ale byla zbourána. Některé areály byly "úspěšnější" a postupně je zaplnily různé firmy.

Petřvaldská dílčí pánev Ostravsko - karvinského revíru je situována mezi známější ostravskou částí (na západě) a karvinskou částí (na východě) a je rozdělena do čtyř dobývacích prostorů o celkové rozloze 46 km2 na katastrálních územích měst Petřvald, Orlová a Šenov.

Rozvoj hornické činnosti v 19. století v petřvaldské dílčí pánvi ovlivnili nejvíce podnikatelé z hraběcího rodu Larischů, knížecího rodu Salmů a rakouského panovnického rodu (arcivévoda Albrecht Rakouský).Těžba v petřvaldské dílčí pánvi byla zahájena v roce 1835 a ukončena 28. února 1998 na závodě Fučík 1 (Pokrok). (Poslední důlní vůz byl slavnostně vytěžen jámou Pokrok 1/1 2.3.1998 - viz foto)

Dobývací práce probíhaly v hloubkách až 820 m pod povrchem. Na základě dohledatelných záznamů o ražbách z let lze odhadnout, že v petřvaldské dílčí pánvi bylo vyraženo více než 2 tisíce km důlních chodeb a překopů.

K zajímavostem z historie také patří, že se pracovníci z dolu Fučík v letech 1971 a 1972 podíleli na přípravě a mechanizovaném dobývání černého uhlí v Alžírsku. Od konce 80. let do roku 1998 se postupně 37 pracovníků z dolu Fučík vystřídalo při zavádění posuvné výztuže a dobývacích kombajnů na dolech v severozápadním Španělsku.   

Během existence hornické činnosti v petřvaldské dílčí pánvi došlo na základě záznamů celkem k 42 mimořádným událostem (výbuchy a vzplanutí metanu, samovznícení, zápary, požáry, důlní otřesy atd.), při kterých přišlo o život 50 pracovníků.

(rp,moravskoslezskenovinky.cz,foto:dulFucik)Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
13%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%