Svátek má: Vladimír

Regiony

Velikost textu:

Předškoláci z Bohumína poznávají přírodu

Předškoláci z Bohumína poznávají přírodu

Mateřská škola v Bohumíně–Záblatí v lokalitě Na Pískách získala grant od Nadace ČEZ na vybudování přírodní zahrady pro environmentální výchovu.

Přestřižení pásky
14. listopadu 2018 - 12:00

Hmyzí domeček a vlastní zelenina: předškoláci z Bohumína poznávají přírodu. Poslední říjnový den mohly děti se svými učitelkami slavit nejen Halloween, ale především otevření tří přírodních učeben. Projekt se podařilo školce realizovat s finanční pomocí Nadace ČEZ, která poskytla grant ve výši 70 tisíc korun v rámci programu Podpora regionů, a s podporou města Bohumín.

„Učebny nám usnadní vzdělávání dětí v oblasti environmentální výchovy. Učit děti prostřednictvím zážitků a praktického poznání je vždy ten nejlepší způsob, tady navíc půjde o budování vztahu k přírodě, což je v dnešní době více než potřebné,“ uvedla Darina Ježíšková, ředitelka Základní školy Bohumín-Záblatí, pod kterou mateřinka patří. Radost jí znásobila aktivita rodičů, kteří se do budování nových učeben zapojili spolu s dětmi a zvýšili tím svou sounáležitost se školkou.

Kvalitní práci města i vedení školy ocenil při slavnostním stříhání pásky generální ředitel Elektrárny Dětmarovice Vlastimír Kontrik. „V Bohumíně se pro děti pracuje vždy s maximálním nasazením. Skupina ČEZ tady podpořila už několik aktivit a vždy šlo o precizní projekty. Když vidíme, že financujeme něco, co má opravdu smysl, je naše radost dvojnásobná,“ řekl Vlastimír Kontrik.

Další z účastníků stříhání pásky, starosta Bohumína a opětovně zvolený senátor Petr Vícha, zase ocenil dlouhodobou spolupráci s energetiky. „Musím uznat a poděkovat, že v Nadaci ČEZ má město dlouhodobého a spolehlivého partnera,“ ukončil Petr Vícha slavnostní část akce. Po ní se zástupci města, elektrárny i ředitelky z několika okolních mateřinek pokusili v netradiční hře navrhnout školní zahradu, která by nejvíce vyhovovala dětem.

„Nápad bohumínské školky vytvořit dětem učebny pro praktickou výuku environmentální výchovy se nám v nadaci velmi líbil. Jak jinak u dětí podpořit kladný vztah k přírodě než právě jejich zapojením do běžných prací na zahradě a společným pozorováním drobných živočichů v našem nejbližším okolí?“ doplnila Michaela Zíková, ředitelka Nadace ČEZ.

Elektrárna Dlouhé stráně se po modernizaci rozjela na plný výkon

Tři přírodní učebny zahrnují pěstební zahrádky a kompostér pro pěstitelské práce dětí, pozorovatelny pro pozorování ptáků, motýlů a dalšího hmyzu a zastřešenou učebnu – jako místo pro setkávání, tvoření a sdílení získaných zkušeností.

Na fotografii: Stříhání pásky. Zleva ředitelka ZŠ Bohumín–Záblatí Darina Ježíšková, senátor a starosta Bohumína Petr Vícha, místostarosta Bohumína Igor Bruzl a generální ředitel Elektrárny Dětmarovice Vlastimír Kontrik.

Moravskoslezskénovinky.cz informoval Vladislav Sobol, mluvčí Skupiny ČEZ.

(jv,moravskoslezskenovinky.cz,foto:cez)