Svátek má: Milena

Regiony

Velikost textu:

Preventivní akce na Opavsku: Zebra se za tebe nerozhlédne!“

Preventivní akce na Opavsku: Zebra se za tebe nerozhlédne!“

Policisté z jednotlivých obvodních oddělení a z dopravního inspektorátu územního odboru Policie České republiky v Opavě v ranních a v odpoledních hodinách stáli a sledovali situaci v silničním provozu u vytypovaných přechodů pro chodce.

Z akce
9.duben 2017 - 12:00

Policisté nabádali osoby, především děti a mládež předškolního a školního věku, k obezřetnému chování při přecházení po vyznačených přechodech pro chodce bez světelných a zvukových zařízení (semaforů), ale upozorňovali i na velkou opatrnost při přecházení vozovky v místech, kde přechody pro chodce nejsou instalovány.

V ranních hodinách, kdy děti a jejich případný doprovod míří do mateřských školek, družin a základních škol tak policejní dvoučlenné hlídky stály v době od 07:00 hodin do 08:00 hodin u přechodů pro chodce na nejvíce frekventovaných silnicích opavského okresu, tedy v Hlučíně, v Dolním Benešově, v Hradci nad Moravicí, v Kravařích, v Opavě, ve Vítkově, v Budišově nad Budišovkou, v Litultovicích a ve Velkých Heralticích. V

e spolupráci se strážníky městských policií a s pracovníky odborů školství Magistrátu města Opavy a jednotlivých městských úřadů policisté dohlíželi na bezproblémový příchod dětí do vyučování, ihned řešili případné krizové situace v dopravě a svou přítomností upozorňovali řidiče motorových i nemotorových vozidel na dobu, kdy je větší výskyt dětí a mládeže v silničním provozu. Tato skutečnost byla prováděna následně i v odpoledních hodinách jednotlivých dnů, a to vždy od 12:00 do 15:00 hodin.

Pozornosti tak neunikly přechody pro chodce převážně v bezprostřední blízkosti mateřských školek, základních a středních škol, ale i na rizikových místech v okrese Opava. Ve Statutárním městě Opava se tak například jednalo o ulice Bílovecká a Hlavní v Kylešovicích, o ulice Ratibořská, Holasická, Partyzánská, Pekařská, Vrchní a Edvarda Beneše v Kateřinkách, dále o ulice Krnovská, Mařádkova, Rybářská, Olomoucká a Mírová. Policista skupiny tisku a prevence se rovněž byl podívat na činnost svých dopravních kolegů v obcích Otice, Slavkov, Stěbořice a Štítina.


V rámci výše uvedené dopravně preventivní akce „Zebra – zebra se za Tebe nerozhlédne“ se ve dnech 5. dubna a 6. dubna 2017 uskutečnila řada besed a přednášek se žáky nižšího stupně základních škol na téma BESIPu (bezpečnosti a plynulosti silničního provozu), vlastní bezpečnosti, ohleduplnosti a chování v dopravě.

Policejní tiskový mluvčí a preventista navštívil společně s policisty dopravního inspektorátu ZŠ Vrchní v Opavě-Kateřinkách a ZŠ Mařádkovou v Opavě, kde si se žáky a s pedagogickým sborem povídal o přecházení vozovky po přechodu pro chodce i mimo něj, o světelných semaforech, o jízdě na jízdním kole, na kolečkových bruslích a skateborku, o nutnosti být viděn, tedy o reflexních prvcích na svrchním oblečení či na aktovkách a batozích.

Cílem celé akce je pozitivní ovlivňování jednání chodců i řidičů s velkým důrazem na některé aspekty této problematiky, jako je například odbourání mýtu o absolutní přednosti chodců na přechodech pro chodce. Důraz se klade na osvětu dětí, u kterých je třeba vytvořit základní návyky správného chování na silnicích, na chodníku a v celé silniční dopravě.

A závěrem pár informací, rad a doporučení k tématu
Důležité je mít na paměti, že chodec nemá absolutní přednost. Řidič vozidla dává přednost chodcům, kteří zjevně hodlají přejít vozovku po přechodu, ale je třeba si uvědomit, že žádný řidič nedokáže zastavit své vozidlo v podstatě na místě a ihned ve chvíli, kdy mu osoba náhle vstoupí do jízdní dráhy.

(jv,moravskoslezskenovinky.cz,foto:pcr msk)