Svátek má: Jitka

Regiony

Velikost textu:

Provoz holubníku na půdě bíloveckého gymnázia bude řízen PC

Provoz holubníku na půdě bíloveckého gymnázia bude řízen PC

V půdních prostorách Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci vznikne v březnu holubník, jehož provoz bude řídit počítač.

Ilustrační foto
10. března 2023 - 12:00

Cílem projektu, vznikajícího ve spolupráci s ostravskou iniciativou Městské holubníky, je přirozeným způsobem snižovat populaci divokých holubů nejen na území školy, ale také celého města.  
 
„Už pár let nás trápí velké množství volně žijících holubů, kteří poškozují fasády a střechu školy. Jen během této zimy jsme jich napočítali kolem sto padesáti. Dlouho jsme uvažovali, jakým způsobem tento problém řešit a vyzkoušeli jsme už řadu možností. Žádná z použitých variant však nebyla účinná. Nyní se naskytla příležitost spolupracovat s ostravskou iniciativou Městské holubníky, která se snaží snižovat populaci zdivočelých holubů přirozeným způsobem a velmi eticky,“ říká Pavel Mrva, ředitel Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci, jenž zmíněný projekt bere jako novou příležitost pro edukační vzdělávání žáků. Součástí holubníku budou kamery, váhy, počítadla vletů a odletů, všechno bude monitorováno a výsledky zkoumání žáci použijí ve školské odborné činnosti.  Studenti si tímto způsobem procvičí i svou počítačovou gramotnost. „Chceme minimalizovat lidský zásah v holubníku, jeho provoz bude co nejvíce řízen počítačově. Vzniknou tak programy na monitorování letů, automatická krmítka, napáječky. Celá holubí populace bude pod veterinárním dozorem,“ vysvětluje Pavel Mrva.

Náklady na vybudování holubníku jsou zhruba 100 tisíc korun, ty škola uhradí ze svých prostředků. Jde o pilotní projekt, jenž by mohl být modelem pro ostatní školská zařízení i samosprávy obcí a měst.

„Zapojení bíloveckého gymnázia vnímám jako velký krok kupředu nejen pro tento projekt, ale i pro školu samotnou. Využití této humánní metody regulace holubů je symbolem pokrokovosti a vyspělosti. Obrovský potenciál vidím také v zapojení studentů, kteří se budou moci účastnit výzkumů a pravidelně zpracovávat statistiky,“ dodává Michaela Klimšová z iniciativy Městské holubníky a upřesňuje, že největší přínos tohoto typu holubníku spočívá v jednoduchosti vybudování i následné údržby a také v jeho kapacitě – zabydlet se v něm mohou až dvě stovky holubů. Půdní neboli komorový holubník je možné umístit do stávajících půdních prostor, kde je již zavedena elektřina a kde jsou zároveň ideální podmínky pro uskladnění potřebných věcí, jako je krmivo, čisticí prostředky a náčiní. „Regulace holubů ve městech pomocí holubníků a nahrazování jejich vajec atrapami je v České republice teprve v počátku, první holubník jsme otevřeli loni v létě v Praze na Staroměstském náměstí. Téměř třicetileté úspěšné zkušenosti s konceptem městských holubníků mají například v německém Augsburgu, kde jich aktuálně obstarávají dvanáct.“

Zřízení holubníku na půdě gymnázia prospěje také městu Bílovci, které se už před několika lety snažilo omezit pobyt holubů zejména v centru obce zavedením ochranných hrotů zabraňujících dosedání ptáků na římsy, atiky a parapety budov. „Eliminaci holubí populace ve městě rozhodně vítáme. V minulosti jsme zvažovali vybudování městského holubníku, ale nenašli jsme k tomu vhodné prostory. Díky holubníku na půdě gymnázia získáme kontrolu nad počtem ptáků etickým způsobem, který nelze nahradit žádnou jinou metodou,“ uzavírá místostarostka Tereza Grabcová Hozová.

(rp,moravskoslezskenovinky.cz,foto:meubilovec)Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
69%
Ne
transparent.gif transparent.gif
16%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%