Svátek má: Květoslava

Regiony

Velikost textu:

Regionální knihovna Karviná čte další stovku

Regionální knihovna Karviná čte další stovku

Karvinská knihovna vstoupila do roku 2023, který bude ve znamení oslav 100 let od založení knihovny v Karviné, s mottem Čteme další stovku. V rámci připomenutí této významné události se čtenáři a příznivci knihovny po celý rok můžou těšit na různorodé programy a aktivity.

Regionální knihovna Karviná
13. ledna 2023 - 12:00

Vedle tradičních aktivit, které karvinská knihovna připravuje každoročně pro širokou veřejnost, se mohou čtenáři a příznivci knihovny těšit také na dubnovou aktivitu pro rodiny s dětmi, mládež i seniory Putování po knihovně, kdy „zažijeme knihovnu všemi smysly“.

V červenci a srpnu jsme připravili dobrodružnou napínavou Bookgame hru s názvem Cesta kolem světa inspirovanou knihou Julese Verna.  

V pátek 8. 9. 2023 proběhnou na Masarykově náměstí v Karviné hlavní oslavy 100 let od založení knihovny. V rámci již 28. ročníku Knižního jarmarku bude možné zakoupit si nové i starší knihy, seznámit se s historickým knihtiskem, pro děti bude připravena Pohádková zahrádka s pohádkovými bytostmi a úkoly, pro dospělé kvíz o knihovně. Celou akci bude doprovázet hudební program, můžeme se těšit na ilustrátora Adolfa Dudka, Pop Academy, Malou černou hudbu, Allskapones a na závěr vystoupí kapela Nedivoč. Ve stáncích nebude chybět dobrá káva od Mental Café a výborné občerstvení.

Na počest výročí karvinské knihovny proběhne v květnu slavnostní zasazení stromu před budovou knihovny v Karviné-Mizerově.

Po celý rok se mohou návštěvníci karvinské knihovny těšit na tradiční aktivity, jako jsou například kurzy PC gramotnosti, kurzy trénování paměti, kreativní dílničky pro děti, kreativní dílny pro dospělé, výstavy, koncerty, setkání s osobnostmi, diskusní klub/klub dyskusyjny, Kouzelný svět knih s knihovnicí Bárou, Setkání u knihy, promítání filmového klubu a projekt Film a škola. V nabídce knihovny jsou i vzdělávací programy pro školy, aktivity pro seniory, vlastivědné exkurze po karvinském regionu s průvodcem, komentované prohlídky historickým centrem města. Nebudou chybět akce v rámci kampaní na podporu čtení - Celé Česko čte dětem/Cała Polska czyta dzieciom, Březen měsíc čtenářů, Týden knihoven, Den pro dětskou knihu, Mezinárodní den darování knih, Večer s Andersenem, Bookstart a Knížka pro prvňáčka.

„Karvinská knihovna je nejen místem setkávání ale také vzdělávání – nabízí počítače s internetem, wifi, přístup k databázím, digitalizovanému knihovnímu fondu a také k využití 3D tiskárnu i čtečky e-knih,“ uvedla ředitelka karvinské knihovny Markéta Kukrechtová.

V současné době má karvinská knihovna 5 131 registrovaných čtenářů, ročně knihovnu navštíví 108 715 návštěvníků, knihovní fond čítá 136 182 knihovních jednotek, vedle knih to jsou také časopisy, audioknihy, deskové hry, didaktické pomůcky, e-knihy, speciální fond pro děti s dyslexií, knihy v Braillově písmu.Vznik karvinské knihovny je spojen se Zákonem o veřejných knihovnách z roku 1919. Dne 28. května roku 1923 se konala ve Fryštátě schůze knihovních výborů tří národností (Čechů, Poláků a Němců), kde byly projednány otázky finanční, právní a personální pro další fungování knihovny v obci. S největší pravděpodobností byla zahájena činnost všech tří knihoven v jedné budově v Panském hotelu (později Hotelu Baník). Po roce 1928 rozvíjely sekce svou činnost samostatně a často měnily místa umístění svých knihoven. Např. česká knihovna sídlila v domě č. 1486 u pana Krůty. Polská knihovna byla umístěna v obecním domě v Karviné na Kostelní ulici a německá v Deutsches Vereinsheimu. Karviná byla druhá po Ostravě, která obnovila činnost poválečného knihovnictví, stalo se tak 4. 6. 1945 v domě pana Krůty s tehdy knihovním fondem v rozsahu 2000 svazků. V roce 1950 byla založena Okresní knihovna v Karviné, od roku 1992 nese název Regionální knihovna Karviná.

Pobočky karvinské knihovny se dočkaly řady úprav a rekonstrukcí na moderní komunitní centra s různorodou nabídkou služeb pro širokou veřejnost.

Moravskoslezskenovinky.cz informovala Markéta Kukrechtová, ředitelka, Regionální knihovna Karviná.

(rp,moravskoslezskenovinky.cz,foto:arch.)Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
67%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%