Svátek má: Vendelín

Regiony

Velikost textu:

Sbírka a koncert přinesly Natálce 40 tisíc korun

Sbírka a koncert přinesly Natálce 40 tisíc korun

Rovných 40 000 Kč - to je částka, kterou pro Natálku Kotasovou získala charitativní sbírka a benefiční koncert připravené a realizované Slezskou univerzitou v Opavě společně s Asociací studentů a přátel Slezské univerzity. 

M.Svoboda, rektor SU P. Tuleja a N. Kotasová
13. prosince 2017 - 12:00

Sbírka proběhla na akademické půdě od poloviny října do konce listopadu 2017. Moravskoslezskenovinky.cz o sbírce informoval mluvčí Slezské univerzity v Opavě Daniel Martínek.

Symbolický šek na částku 40 000 korun předal včera k večeru rektor Slezské univerzity v Opavě Pavel Tuleja Haně Semenyšinové, mamince osmileté Natálky, trpící následky dětské mozkové obrny. Právě pro účely zdravotních rehabilitací Natálky Kotasové, které rektor přinesl také dárek v podobě velkého plyšového medvěda, je částka určena. Jedná se o výtěžek charitativní sbírky a benefičního koncertu připravených a realizované Slezskou univerzitou v Opavě společně s Asociací studentů a přátel Slezské univerzity. Částka už byla univerzitou převedena na Asociaci rodičů dětí s dětskou mozkovou obrnou, u které má Natálka vedený účet.

V neurorehabilitačním a edukačním centru ARCADA NeuroMedical Center v Ostravě-Porubě, kde k setkání došlo, byl aktu přítomen také Miloš Svoboda, zakladatel a předseda Asociace rodičů dětí s dětskou mozkovou obrnou, tiskový mluvčí Slezské univerzity v Opavě Daniel Martínek a studentky Lucie Zelinková a Nikola Konečná, iniciátorky benefičního koncertu.

„Mile mě překvapilo, za jak krátkou dobu se podařilo na Slezské univerzitě nasbírat tak vysokou částku. Jsem osobně velmi rád, že tak může Slezská univerzita opět pomoci Natálce a její mamince přiblížit se ke splnění snu, aby Natálka mohla chodit a běhat. Ostatně sám jsem dnes viděl na vlastní oči, jak taková rehabilitace v centru vypadá a držím jim oběma palce, aby se to opravdu podařilo,“ uvedl mimo jiného při předávání šeku rektor Pavel Tuleja. Současně deklaroval, že úterní setkání považuje za počáteční bod spolupráce mezi Slezskou univerzitou v Opavě a centrem ARCADA.

Po předání šeku a dárků seznámil Miloš Svoboda rektora univerzity a další s fungováním střediska, které se soustředí na komplexní, vysoce specializovaný přístup k léčbě pro pacienty, kteří mají neurologické postižení, a také některými plány, kam chce centrum směřovat. Provedl jej nejen stávajícími prostory, kde především s dětmi již aktivně pracují fyzioterapeutky, ale také místnostmi, o které by se centrum mělo rozrůst už od ledna příštího roku.

Podle Miloše Svobody je Ostrava v porovnání s jinými místy přímo na světové špičce v oblasti neurorehabilitací, ale potýká se s personálními problémy. Lidé, kteří zde tento obor vystudují, buď odcházejí za dalším studiem např. do Prahy, nebo mizí na finančně lukrativnějších pracovištích, než ve zdejším kraji. Získat a následně si udržet potřebné odborníky je složitý problém i přesto, že práce v oboru spíše přibývá, než že by ubývala. Navíc jej znepokojuje situace v českém lázeňství, kde ne vždy jsou služby takové, jaké by měly být.

Samozřejmě v rozhovoru došlo také na téma zájmu o podobná centra, ať už ze strany státní a krajské moci, tak ze strany běžných obyvatel. Smutné je, že více zájmu mají především ti, kdo si sami podobnou rodinnou situací prochází a pečují o postiženého člena rodiny.  

Ale vraťme se k Natálce. Ta zde právě absolvovala svoji pravidelnou rehabilitační dvou hodinovku. S pomocí fyzioterapeutky Hany Illkové chodila po různých površích a při jednotlivých cvičeních si osvojovala potřebné schopnosti. Univerzitním kamarádům také předvedla, jak umí malovat. Ostatně i jemná motorika je jednou z disciplín, kterou se v centru učí.

„Byla jsem velmi nadšená a dojatá, že pan rektor a zástupci Slezské univerzity přijali pozvání do  našeho rehabilitačního centra ARCADA. Chtěla jsem, aby viděli, kde Natálka pravidelně rehabilituje. Bohužel tyto rehabilitace neproplácí zdravotní pojišťovna. Peníze, které se pro Natálku vybraly, tak mají své využití právě na náklady těchto rehabilitací,“ uvedla Hana Semenyšinová s tím, že pro ni i pro Natálku to bylo milé odpoledne s moc příjemnými lidmi.

(vm, Moravskoslezskenovinky.cz, foto: archiv SU)