Svátek má: Květoslava

Regiony

Velikost textu:

Staré i nové časy. Publikace představuje proměny Opavy

Staré i nové časy. Publikace představuje proměny Opavy

Víte, jak vypadala opavská místa v době našich prababiček a pradědů? To ukáže nová publikace nazvaná Proměny Opavy.

Pubilkace města Opava.
23. listopadu 2021 - 12:00

Obsahuje celkem 47 pohlednic města z doby “belle époque“, tedy z konce 19. a počátku 20. století, kdy se díky klidu, stabilitě, míru, prosperitě a touze užít si života utvářela z velké části současná podoba Opavy v mimořádném urbanistickém a stavitelském boomu. Tato místa v současnosti znovu zaznamenal fotograf a autor projektu, fotograf Jan Langer.

Původní obrázky Opavy pocházejí ze tří sbírek – od Tomáše Elise, Jaromíry Knapíkové a Rudolfa Dybowicze.
„První myšlenka na vznik knihy byla inspirována velkým úspěchem srovnávací aplikace na webu města. A od této první myšlenky už byl jen krůček k nápadu Jana Langera na knižní publikaci srovnávacích fotografií, kdy jsou v knize použity pauzovací papíry, díky nimž se krásně, plasticky překrývá současnost a minulost,“ komentuje vznik knihy tajemník opavského magistrátu Tomáš Elis.

Slezská nemocnice pátrá po unikátních snímcích z minulosti

V knize kromě fotografií najde čtenář také dobové vzpomínky na “starou Opavu“. „Vybírali  jsme je z písemných zpráv, které sepsali po druhé světové válce bývalí obyvatelé města na stránkách časopisu Troppauer Heimatchronik. Můžeme tak pohlédnout na Opavu v době před první světovou válkou například očima školáka, některá místa si spojit s dnes zapomenutými příběhy či svéráznými osobnostmi Opavanů,“ říká ke knize archivář Zdeněk Kravar, který na publikaci spolupracoval.

Křest knihy Proměny Opavy se uskuteční 29. listopadu od 17 hodin v Klubu Art Obecního domu. Zájemci si publikaci mohou koupit na místě křtu a od následujícího dne v Turistickém informačním centru Opava na Horním náměstí.

(pšt, moravskoslezskenovinky.cz, zdroj: portál města Opava)