Svátek má: Zlata

Regiony

Velikost textu:

Startuje rekonstrukce přednádražního prostoru v Havířově

Startuje rekonstrukce přednádražního prostoru v Havířově

Havířov vysoutěžil zhotovitele pro rekonstrukci přednádražního prostoru. K předání staveniště dojde v první třetině tohoto roku a vítězná brněnská firma OHL  ŽS, a. s. bude mít 365 kalendářních dnů od data předání staveniště na realizaci stavby.

Podpis smlouvy
8. ledna 2020 - 12:00

Do soutěže, kterou město Havířov vyhlásilo v září, se přihlásilo 7 zájemců. Firma OHL  ŽS, a.s. zvítězila na základě nejlepší cenové nabídky a krátkého termínu zhotovení stavby. Cena rekonstrukce přednádražního prostoru je stanovena na 111 314 283 Kč s DPH.

„Po zrušení prvního výběrového řízení na zhotovitele stavby přednádražního prostoru se nám v druhé soutěži podařilo dosáhnout toho, že vítězná firma bude schopna stavbu zrealizovat v mnohem kratším čase a také za nižší cenu, než jaká byla původně v plánu. Staveniště budeme předávat na přelomu ledna a února a zhotovitel má pak rok na realizaci stavby,“ uvedl náměstek pro investice a chytré město Bohuslav Niemiec.

„Chceme vybudovat moderní přestupní terminál spojující železniční, autobusovou, osobní, ale také cyklistickou dopravu. Myslím, že obyvatelé Havířova si zaslouží komfortní, bezpečný a bezbariérový přestup. Rekonstrukcí přednádražního prostoru vzniknou nové parkovací plochy, celkem se bude jednat o 134 nových parkovacích míst. Také budou opraveny přilehlé chodníky a vybudovány přechody pro chodce,“ uvedl k rekonstrukci přednádražního prostoru primátor Havířova Josef Bělica.

Součástí nového prostoru budou také kryté zastávky a příchozí koridory, dále chce město do lokality přivést cyklostezku vedoucí ze Šumbarku a z centra města. Havířov také plánuje opravit komunikaci na ulici Železničářů či instalovat zde veřejné osvětlení a kamerový systém. Dále chce město revitalizovat volnou plochu před výpravní budovou, osadit nové prvky městského mobiliáře a v okolí vysadit zeleň.

Na samotnou realizaci rekonstrukce byla Havířovu schválena žádost o dotaci prostřednictvím ITI IROP. Výše celkové podpory může dosáhnout až 90% výdajů.

„Můžeme dosáhnout na čerpání až 85% z prostředků Evropské unie a 5% ze státního rozpočtu, maximální výše podpory může být až 100 milionů korun,“ uvedl náměstek Niemiec.Město už v roce 2019 vystavělo v rámci obnovy havířovského nádraží parkoviště pro 45 aut na ulici Železničářů za bytovým domem v blízkosti vlakového nádraží. Stavba parkoviště předcházela rozsáhlé rekonstrukci přednádražního prostoru, protože po celou dobu stavby současné parkoviště u nádraží nebude sloužit svému účelu. Po tuto dobu budou moci cestující využívat nové parkoviště u bytového domu.

Moravskslezskenovinky.cz informvala Michaela  Adamcová, tisková mluvčí, Magistrát města Havířova.

moravskslezskenovinky.cz foto:petr sznapka.mmh)