Svátek má: Miloš

Regiony

Velikost textu:

Technické služby ve Frýdku najely na zimní režim

Technické služby ve Frýdku najely na zimní režim

Zimní údržbu komunikací, které jsou v majetku města Frýdku-Místku, zajišťují technické služby. Od 1.listopadu mají připravenu techniku, posypové materiály, sestaveny služby dispečerů i plán zimní údržby komunikací.

Ilustrační foto
28. listopadu 2020 - 12:00

„Posypovou solí jsme dostatečně předzásobeni. Velká část nám zbyla po letošní relativně mírné zimě, tedy z ledna a února. Na skladu máme 1226 tun soli. Inertní posyp budeme navážet průběžně a operativně. V rámci techniky jsme letos pořídili univerzální nosič nástaveb s radlicí a sypačkou. Nahradí zastaralý vůz Multicar, který využijeme v zimní období především k údržbě chodníků,“ řekl předseda představenstva TS a.s. Jaromír Kohut s tím, že připraveny vyjet do terénu jsou také sypače s pluhy a traktory s radlicemi.

V provozu bude stejně jako v minulosti také stálá dispečerská služba zimní údržby. K dispozici bude nepřetržitě 24 hodin denně na telefonním čísle 558 443 201. Dispečeři sledují předpověď počasí a vývoj teplot na městských komunikacích, které jsou opatřeny teplotními čidly. Na základě těchto údajů a dalších informací řídí zimní údržbu komunikací ve vlastnictví města.


„Jako první jsou ošetřovány komunikace s hromadnou veřejnou dopravou, příjezdové místní komunikace ke zdravotnickým zařízením a další významné místní komunikace. Podobně to je i s chodníky. Od stupně důležitosti se následně odvíjí doba, ve které má být zabezpečena sjízdnost komunikace. Tu stanovuje zákon o pozemních komunikacích,“ řekl náměstek primátora Karel Deutscher s tím, že plán zimní údržby popisuje také způsob, jak se mají vozovky ošetřovat, zda posypem chemickým, tedy solí, nebo inertním, tedy struskou či kamenivem.


„V městských sídlištích se komunikace převážně solí, v případě že nízké teploty omezují účinnost soli, volí se inertní posyp.  Naproti tomu v okrajových částech města a integrovaných obcích volíme převážně posyp struskou nebo kamenivem. Platí také zásada, že struskou se silnice sypou až poté, co jsou odpluženy,“ doplnil Jaromír Kohut.

(pšt, moravskoslezskenovinky.cz, zdroj: Odbor Kancelář primátora)