Svátek má: Teodor

Regiony

Velikost textu:

Téměř dva týdny ve znamení intenzivních kontrol chodců

Téměř dva týdny ve znamení intenzivních kontrol chodců

Jednou z hlavních priorit moravskoslezské dopravní policie pro rok 2018 je kontrola, dohled ale i prevence zaměřená na nejzranitelnější účastníky silničního provozu.

Ilustrační foto
5. února 2018 - 12:00

I přes snahu policistů, kteří se v rámci běžné hlídkové služby dennodenně zaměřují na správné chování chodců v silničním prostoru a také řadě silničních kontrol zaměřených na bezpečnost chodců, které byly v minulém roce realizovány, se stále najdou takoví, kteří svou bezpečnost podceňují. Mezi nejčastější prohřešky chodců patří například chůze na červenou, přecházení mimo přechod a k tomu určená místa (podchody, nadchody) či nerespektování povinnosti užívat reflexní prvky mimo obec. Policisté v minulém roce evidovali téměř tři a půl tisíce těchto přestupků.

Hned začátkem roku se tedy policisté opět na chování chodců zaměřili, a to v rámci dopravně bezpečnostního opatření, které probíhalo napříč celým krajem od začátku minulého týdne do konce měsíce ledna. Dopravní a pořádkoví policisté zkontrolovali přes tisíc chodců, přičemž hlavní důraz byl kladen na chodce pohybující se mimo obec za snížené viditelnosti, neboť právě za snížené viditelnosti bylo v minulém roce usmrceno osm chodců z celkového počtu patnácti usmrcených. Převážná část těchto osob nepoužila reflexní prvek v místě, kde to zákon nařizuje.

Policisté zkontrolovali při tomto dopravně bezpečnostním opatření celkem 881 chodců pohybující se mimo obec za snížené viditelnosti. Policisty  těší, že vyjma třiceti osob, byli všichni kontrolovaní vybaveni reflexním prvkem. Na tuto povinnost se snaží neustále poukazovat jednak preventivním působením, při kterém chodcům rozdávají nejrůznější reflexní prvky a rady jak se v silničním prostoru pohybovat, tak represí ve formě silničních kontrol.


Osmadvaceti hříšníkům, kteří nebyli vybaveni reflexním prvkem, uložili pokutu, ve dvou případech bylo toto jednání oznámeno příslušnému správnímu orgánu k projednání. Pokuty se však rozdávaly i za chůzi na červenou, mimo přechod či chůzi po nesprávné straně, a to ve 177 případech. Za porušení zákonných povinností může být chodci uložena pokuta až do výše dvou tisíc korun.

Na bezpečnost chodců a cyklistů se budou policisté i nadále zaměřovat při pravidelných silničních kontrolách, ale i při častých dopravně bezpečnostních akcích většího charakteru.

Moravskoslezskenovinky.cz informovala por. Mgr. Lenka Sikorová, tisková mluvčí PČR.

(jv,moravskoslezskenovinky.cz foto:arch.pčr)