Svátek má: Zdeněk

Regiony

Velikost textu:

Toxi tým opavských kriminalistů rozkryl dvě pěstírny konopí

Toxi tým opavských kriminalistů rozkryl dvě pěstírny konopí

Konopí seté a pryskyřice z konopí je zařazeno jako omamná látka, kdy principiální účinnou složkou marihuany je delta-9-tetrahydrokanabinol (dronabinol), který je veden jako psychotropní látka.

Konopí
26.leden 2016 - 08:00

Dne 20. ledna 2016 policejní komisař služby kriminální policie a vyšetřování územního odboru Policie České republiky v Opavě zahájil trestní stíhání 33letého muže z Opavy jako obviněného ze spáchání přečinu nedovolené výroby a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, se stanovenou trestní sazbou nepodmíněného odnětí svobody od jednoho do pěti let.

V období od konce roku 2014 a v průběhu loňského roku v jednom z činžovních domů poblíž centra Statutárního města Opavy, opakovaně za pomocí speciálních komponentů (například sodíková výbojka se stínidlem, vzduchotechnika, zavlažovací zařízení) neoprávněně pěstoval rostliny konopí, a to celkem ve třech po sobě navazujících pěstebních cyklech. Vždy tak vypěstoval několik kusů těchto rostlin, které na konci vegetačního období sklidil a usušil, čímž získal minimálně 180 gramů sušiny konopí, kterou následně využil pro svou potřebu či tuto marihuanu nabízel dalším osobám. Jak bylo dále zjištěno, tak rostlinky konopí neoprávněně pěstoval už v minulosti, přesněji v období let 2003 až 2007 a také v rocích 2012 a 2013.

Ve stejný den opavský policejní komisař zahájil trestní stíhání i 22letého muže z Opavy jako obviněného ze spáchání zločinu nedovolené výroby a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, za což mu hrozí trestní sazba odnětí svobody od dvou do deseti let.


Dosavadním prověřováním bylo například zjištěno, že v červnu roku 2012 na poli u přilehlých polských hranic neoprávněně zasadil několik semen konopí, kdy o tyto rostliny se nijak nestaral, na pole je však chodil pravidelně kontrolovat a v měsíci říjnu toho roku je sklidil, usušil a použil pro svou potřebu. O rok později na poli u hranic s Polskem opět zasadil několik rostlin konopí a na podzim tak obdobně získal sušinu marihuany. Toto učinil i v roce 2014 a v roce 2015 a návykovou látku následně užil jednak pro svou vlastní potřebu a jednak ji poskytoval dalším osobám.

V létě roku 2015 v místě bydliště poblíže centra města Opavy zasadil přibližně tři desítky semen konopí, kdy za pomocí technologie určené k indoorovému pěstování (například pěstební stan, speciální hnojiva, regulátory osvětlení, sodíkové výbojky) z těchto semen vzrostly rostliny, které však byly znehodnoceny plísní a hnilobou. Od měsíce listopadu loňského roku do svého zadržení dne 19. ledna letošního roku však vypěstoval novou třicítku rostlin, které dosáhly výše od 90 do 110 cm a při provedené domovní prohlídce byly zajištěny policisty k dalším procesním úkonům.

Výše uvedené případy byly ze strany opavských policistů a kriminalistů objasněny dne 19. ledna letošního roku, a to zadržením zmiňovaných mužů v jednom z činžovních domů poblíž centra města Opavy. Každý z mužů byl zadržen ve svém bytě, přičemž se jedná o dva byty nad sebou, pěstírny nebyly nijak spojeny a obvinění muži mezi sebou nekomunikovali ani nebyli při své trestné činnosti propojeni. Jedná se tudíž o dva samostatné skutky, které však byly opavským Toxi týmem realizovány současně, a to z taktických kriminalistických a policejních důvodů, přičemž rozpracování celé záležitosti bylo prováděno v prosinci loňského roku a v průběhu letošního ledna.

Při zadržení obviněných byly provedeny dvě domovní prohlídky, přičemž u 22letého muže byla zjištěna a zajištěna pěstírna v chodu, kdy ke sklizni bylo připraveno 32 kusů rostlin konopí. U 33letého muže již byla pěstírna mimo provoz a byla u něj zajištěna sušina, která bude zaslána k dalším odborným expertízám. Mladší z mužů měl omamnou látku pro vlastní potřebu, ale distribuoval ji i dalším osobám na Opavsku, starší muž marihuanu většinou používal pouze pro své vlastní účely. Oba muži své protiprávní jednání plně doznali a v této chvíli jsou vyšetřováni na svobodě.

Moravskoslezskenovinky.cz informoval por. Bc. René Černohorský, komisař Policie České republiky, Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje.

(jv,Moravskoslezskenovinky.cz foto:pčr)