Svátek má: Milena

Regiony

Velikost textu:

Tři lesní požáry v kraji hasilo v součtu 24 jednotek hasičů

Tři lesní požáry v kraji hasilo v součtu 24 jednotek hasičů

Ke třem větším požárům lesních porostů na území Moravskoslezského kraje vyjíždělo celkem 24 jednotek profesionálních (HZS MSK) a dobrovolných hasičů do Beskyd a na Opavsko, a to v neděli 8.4.2018 večer a v noci na pondělí 9.4.2018.

Požár lesa
10. dubna 2018 - 12:00

Pořáry si vyžádaly v součtu předběžně odhadovanou škodu 160 tisíc korun a může za ně hlavně nedbalost při pálení zbytků stromů a větví po těžbě. Obešly se bez zranění. Zásahy hasičů ztěžovaly silné poryvy větru.

Šest jednotek hasičů vyjelo v neděli večer do lesa v katastru obce Uhlířov (okres Opava), kde hořela na celkové ploše 1 hektaru paseka po těžbě lesa a mladý dubový les (stáří 4 roky) v oplocené oboře. Hasiči dostali oheň pod kontrolu asi za půl hodiny, dohašování jim zabralo další hodinu.

Za předběžně odhadovanou škodu 100 tisíc korun může nedbalost po těžbě stromů. Zasahovala zde jednotka Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) ze stanice Opava a pět jednotek dobrovolných hasičů - Uhlířov, Opava-Komárov, Opava-Kylešovice, Mikolajice a Melč.

Dvě hodiny po nedělní půlnoci vyjelo 10 jednotek hasičů k požáru hlavně mladého lesa (stáří 3 roky) na rozloze 2,5 hektaru do katastru obce Lhotka (okres Frýdek-Místek). Hasiči dostali oheň pod kontrolu asi za hodinu, kolem šesté hodiny ranní už většina jednotek odjížděla zpět na své základny. Na kontrolu požářiště tu zůstali ještě během pondělního dopoledne hasiči ze Lhotky a Metylovic.

Za předběžně odhadovanou škodu 30 tisíc korun může nedbalost při pálení klestí. Zasahovaly zde dvě jednotky HZS MSK (stanice Frýdek-Místek a Nošovice) a osm jednotek dobrovolných hasičů - Lhotka, Frýdlant nad Ostravicí, Kozlovice, Ostravice, Metylovice, Čeladná, Kunčice pod Ondřejníkem a Janovice.

Ke třetímu požáru – v katastru obce Řeka (okres Frýdek-Místek) – vyjelo tři hodiny po nedělní půlnoci 8 jednotek hasičů. Na ploše 1 hektaru hořela mýtina po těžbě a částečně smrkový les. Hasiči dostali oheň pod kontrolu za hodinu a půl, dohašení jim zabralo také hodinu a půl. Na kontrolu požářiště tu zůstali ještě během pondělního dopoledne hasiči z obcí Řeka a Třinec-Guty.

Škoda byla předběžně odhadnuta na 30 tisíc korun, příčina vzniku požáru je zatím v šetření. Zasahovala zde jednotka HZS MSK ze stanice Třinec a sedm jednotek dobrovolných hasičů - Řeka, Bystřice, Hnojník, Jablunkov, Dobratice, Dolní Domaslavice a Třinec-Guty.

Moravskoslezskenovinky.cz informoval por. Mgr. Petr Kůdela,  tiskový mluvčí HZS Moravskoslezského kraje.


(jv,moravskoslezskenovinky.cz foto:hzsmsk)