Svátek má: Státní svátek

Regiony

Velikost textu:

Turisté budou mít atraktivity v kraji v září a říjnu zdarma

Turisté budou mít atraktivity v kraji v září a říjnu zdarma

Moravskoslezský kraj chce oživit cestovní ruch, který v uplynulých týdnech paralyzovala pandemie. Kraj připravuje projekt, který prodlouží turistickou sezónu až do konce října.

Ilustrační foto
26. května 2020 - 12:00

Kraj tím chce nalákat do regionu více návštěvníků. Několik desítek turistických atraktivit v regionu bude v září a v říjnu zdarma.

„Na stole se nám objevila opravdu děsivá čísla. Podle propočtů by v kraji turisté v minulých dvou měsících v hotelech, penzionech nebo třeba kempech utratili 1,2 miliardy korun. Veřejné rozpočty tak během března a dubna přišly asi o 492 milionů. Také hrozí, že v kraji přijde o práci tři tisíce lidí. To nesmíme dovolit, a tak připravujeme program, který by mohl cestovnímu ruchu pomoci se s důsledky pandemie alespoň částečně vyrovnat,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a dodal, že kvůli uzavření hranic přijde kraj až o 400 tisíc zahraničních hostů, kteří každoročně přijížděli.


Do připravovaného dotačního programu, na který kraj plánuje vyčlenit významné finanční prostředky, by se mohlo zapojit několik desítek zájemců. O dotaci se budou moci přihlásit hrady a zámky, galerie a další turistické atraktivity. Turisté, kteří je pak v září a říjnu navštíví, budou mít vstupné zdarma.

"Věříme, že tento projekt do regionu naláká hosty, kteří se tu ubytují, budou tu chodit do restaurací a utratí tu nějaké peníze,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro cestovní ruch a regionální rozvoj Jan Krkoška s tím, že se jedná o největší projekt v oblasti cestovního ruchu v kraji.

(pšt, moravskoslezskenovinky.cz, zdroj: portál MSK)