Svátek má: Valdemar

Regiony

Velikost textu:

Tým krnovského iktového centra cvičil v reálných podmínkách

Tým krnovského iktového centra cvičil v reálných podmínkách

Iktové centrum krnovské nemocnice získalo minulý rok, jako jedno z mála pracovišť v Evropě, od mezinárodní organizace European Stroke Organisation (ESO) a Angels Iniciativy platinový statut za poskytování vynikající péče pro pacienty s cévní mozkovou příhodou (CMP).

Z cvičení iktového centra
12. března 2019 - 12:00

Tým iktového centra v minulých dnech absolvoval cvičení, kterého se účastnil konzultant Angel Iniciativy Robert Havalda.

„Šlo o simulované cvičení. Na náš urgentní příjem přivezli záchranáři pacientku s podezřením na cévní mozkovou příhodu. Zástupce mezinárodní organizace zapisoval všechny postupy, komunikaci týmu s pacientkou, měřil časy jednotlivých úkonů a doptával se týmu na postup. Vše jsme natáčeli na video. Pacientka na lůžku musela stejně jako všichni pacienti, kterým podáváme trombolýzu, na CT vyšetření (simulované), dělali jsme jí odběry a další potřebné úkony k rozhodnutí, zda se jedná o stav vhodný k podání trombolýzy. Následně se vrátila na urgentní příjem, kde jí byl podán lék rozpouštějící sraženinu v mozku. Tým si nechal cvičně změřit čas přejezdu z urgentního příjmu na iktové centrum neurologické jednotky intenzivní péče,“ řekl primář neurologického oddělení SZZ Krnov Vladimír Šigut.

Druhá část cvičení se již obešla bez týmu rychlé záchranné služby. Pacientku měla totiž postihnout CMP v nemocnici a cvičilo se jen v budovách zdravotnického zařízení.   

Krnovské iktové centrum získalo prestižní ocenění právě za výrazné zkrácení času od přijetí pacienta do podání trombolýzy. Tu je možno podat pouze v případě, že se pacient dostaví do nemocnice do 4,5 hodin od prvního příznaku onemocnění a splní řadu dalších kritérií.

„Průměrný čas do podání trombolýzy býval 55 minut a nyní je 25 minut. Ke zkrácení procesu došlo tak, že jsme zjednodušili a zrychlili diagnostický postup. Pacienty s podezřením na CMP si necháváme dopravit přímo na urgentní příjem, kde je ihned po ruce připravený CT přístroj a laboratoř,“ zdůraznil vedoucí lékař neurologické JIP Andrej Billý.

Rekordní čas podání trombolýzy v Krnově je 12 minut od přijetí pacienta. V rámci cvičení zvládl tým celý postup za 15 minut. Práci komplikovala záměrně nekomunikativní figurantka, kterou byla vrchní sestra neurologie Libuše Vidličková. Ta si chtěla na vlastní kůži prožít to, co zažívají desítky pacientů z regionu. Jen jedinkrát sympatická blondýna hlasitým: „Ee,ee,“ dala najevo nesouhlas, a to když se lékař ptal na její hmotnost, aby věděl, jak silnou trombolýzu mají připravit. Lékař kolegyni záměrně přidal 20 kilogramů, což rozesmálo všechny přítomné. „Viděla jsem jen spoustu světel a slyšela hlasy. I když šlo všechno hodně rychle, tak na vlastní kůži bych cévní mozkovou příhodu mít nechtěla. To i přesto, že vím, jak tady mám šikovné kolegy,“ sdělila vrchní sestra Libuše Vidličková.Konzultant Angels Initiativy Robert Havalda vysvětlil, proč jsou cvičení důležitá. „Zlepšujeme iktový program napříč Evropou a světem. Týmy mohou cvičit logistiku a jednotlivé úkony s CMP pacientem přímo na místě v reálných prostorách své nemocnice. Měříme časy, sledujeme postupy, následně celý proces analyzujeme a s iktovým týmem hledáme mezery, kde je možné zlepšení. Celou akci natáčíme na video, které je následně možné použít jako edukační materiál, ke vzdělávání nových lékařů a sester. Z mého pohledu mohu říci, že krnovská nemocnice může být na svůj tým hrdá. Pacienti jsou v nadstandardní péči skutečných profesionálů,“ dodal konzultant Angels Iniciativy Robert Havalda.

Trombolýza se podává nitrožilně takzvanou kapačkou a lék pro jednoho pacienta stojí přibližně 20 tisíc korun.

Organizace ESO Angels sdružuje přes 1500 iktových center po celém světě. V České republice je k dnešnímu dni 45 iktových center. Jen několika z nich udělila organizace ESO a Angels Iniciativa statut za poskytování nadstandardní péče pro pacienty s CMP.

Moravskoslezskénovinky.cz informoval Jiří Krušina, tiskový mluvčí SZZ Krnov a SN v Opavě.

(jv,moravskoslezskenovinky.cz,foto:SZZ Krnov)