Svátek má: Milena

Regiony

Velikost textu:

Unikátní projekt naučí rodiny jak pečovat o nemocné blízké

Unikátní projekt naučí rodiny jak pečovat o nemocné blízké

Město Karviná zaplatí kurz, který rodiny naučí starat se o nemocné blízké. Unikátní vzdělávací kurz s názvem Pečuj doma rozjíždí Střední zdravotnická škola v Karviné spolu s městem.

Vzdělávací kurz s názvem Pečuj doma
9.březen 2017 - 12:00

Zdravotnice a studenti školy naučí zájemce z řad laické veřejnosti, jak se postarat o své blízké, kteří kvůli nemoci či vysokému věku potřebují trvalou péči a rodina se o ně stará doma. Kromě školy se na projektu podílí také sociální odbor karvinského magistrátu a o peníze se postaralo dotací samo město.   

„Jsem rád, že jsme mohli podpořit takovýto projekt. Dlouhodobě se snažíme nastavit co nejlepší podmínky, aby starší a nemocní lidé mohli zůstávat doma, kde se cítí dobře a přitom měli vše potřebné,“ vysvětlil náměstek primátora města Karel Wiewiórka (KSČM).

Sobotní kurzy budou určeny opravdu laické veřejnosti, první běh začne v dubnu, kurzy budou bezplatné. Pečující osoby se naučí správně polohovat lůžko, provádět hygienu tak, aby nemocnému pomohly a přitom ho to nebolelo, naučí se zásadám přípravy stravy pro nemocné. Probírat se budou i specifika jednotlivých nemocí, které často provázejí stáří a vyžadují nejen lékařskou péči, ale především domácí starost. „Kurzy budou hodně praktické, s tím nám pomohou naši studenti, kteří se zapojí například jako figuranti. Zároveň ale kurzisté dostanou i pracovní sešity s potřebnými informacemi, aby se k nim mohli kdykoli vracet,“ přiblížila lektorka kurzu Monika Kotyzová.


Zdravotnice – pedagožky vytvořily kurz na míru praktickým potřebám a vycházely i z vlastních zkušeností. „Hodně se nás veřejnost ptá například na péči o kůži u ležících pacientů. Jaké pořídit polohovací pomůcky a jak se správně o pacienta starat, aby nevznikly proleženiny,“ přiblížila Kotyzová.

Kurz je otevřený všem zájemcům, tedy těm, kteří už radu potřebují, protože pečují o své blízké, ale také těm, kteří si myslí, že by se jim takovéto znalosti hodily třeba v blízké budoucnosti.   

Karvinské městské sociální služby nabízejí rodinám pečujícím o své nemocné blízké široké spektrum pomocných služeb : v jednom z bloku v sousedství jeslí funguje tzv. odlehčovací služba, kde je možné svěřit do odborných rukou na den i několik týdnů například příbuzného s demencí či Alzheimerovou chorobou. Odbor sociální magistrátu pak nabízí s úspěchem jako jediný v kraji pomoc karvinským seniorům propuštěným z nemocnice v relativně dobrém stavu přímo v jejich domácnostech.

Moravskoslezskenovinky.cz informovala Mgr. Michaela Zormanová za Magistrát města Karviné.

(jv,moravskoslezskenovinky.cz foto:mmk)