Svátek má: Květoslava

Regiony

Velikost textu:

V Bílovci může mít popelnice na tříděný odpad každý dům

V Bílovci může mít popelnice na tříděný odpad každý dům

Na jaře letošního roku se vedení Bílovce se rozhodlo zjistit podrobnější informace o tom, do jaké míry bílovečtí občané třídí odpad a jaké druhy odpadů nejčastěji vyhazují do směsných popelnic.

Ilustrační foto
19. listopadu 2021 - 12:02

Z výsledků vyplynulo, že v nádobách směsného komunálního odpadu se nachází až 73 procent odpadu, který byl lidé mohli dál třídit. Proto se vedení Bílovce rozhodlo jít od 1. ledna příštího roku metodou třídění odpadů doorto door.

„Zaměřili jsme se na třídění kuchyňského odpadu, v tuto chvíli především na plast a papír, ale budeme postupně rozhodně pokračovat dál v řešení i dalších druhů odpadů. Metoda doorto door nám umožňuje poskytnout občanům nádoby na třídění odpadů přímo k jejich rodinným domům, což je určitě komfortnější,“ konstatuje starostka města Renata Mikolašová.

O nádoby na tříděný odpad, zatím tedy na plast a papír, si mohou občané zažádat prostřednictvím jednoduchého anketního dotazníku, který byl opakovaně zveřejněn ve Zpravodaji města nebo je k dispozici na webových stránkách města.  

V současné době vyváží firma Slumbi v Bílovci a okolních obcích kontejnery na směsný odpad jedenkrát za 14 dnů a lidé zde platí ročně za odpady 600 korun za osobu, v loňském roce obec doplácela na každého občana z rozpočtu města necelých 400 Kč.


Kromě toho jsou zde k dispozici kontejnery na tříděný odpad – 8 kusů 240l nádob na jedlé tuky, 12 ks kontejnerů na textil, 26 ks van na bioodpad, 76 kusů 1100l kontejnerů na papír, 95 ks 1100l kontejnerů na plast a 55 ks 1100l kontejnerů na sklo.

Jen v loňském roce vyvezla firma Slumbi v Bílovci a okolních obcích celkem 86 500 popelnic a 10 300 kontejnerů na směsný komunální odpad, což bylo 3020 tun odpadu. Lidé mohou odpad vozit také přímo do sběrného dvoru firmy Slumbi, a to 3 dny v týdnu, včetně soboty.
(pšt, moravskoslezskenovinky.cz, zdroj: portál města Bílovec)