Svátek má: Alan

Regiony

Velikost textu:

V Bohumíně by letos mohlo přibýt přes 6 tisíc stromů

V Bohumíně by letos mohlo přibýt přes 6 tisíc stromů

Téměř pět milionů korun šlo vloni v Bohumíně do údržby zeleně. Radnice z nich hradila novou výsadbu stromů i keřů, ale také ořezy či kácení, zvýšenou zálivku v horkém létě nebo revitalizaci veřejných ploch s novou zelení.

Kácení dubů v parku Petra Bezruče
12. února 2020 - 13:30

U Vrbického jezera tak vznikla například nová pláž a ve Starém Bohumíně zase pumptracková dráha.

„Vloni zahradníci pokáceli na 336 dožívajících, nebezpečných nebo nehodnotných dřevin, z toho 178 stromů přitom padlo ve zpustlém lesíku za novým parkovištěm v Jateční ulici v centru Bohumína. Rozsáhlá probírka přitom byla nezbytná. Lesík čeká revitalizace, a tak přestárlé a suché vrby, topoly a jabloně ustoupily perspektivnějším a dlouhodobým stromům,“ uvedla Ľubica Jaroňová z odboru životního prostředí a služeb bohumínské radnice.

Podle projektu má obnova lokality o rozloze téměř osmi tisíc metrů čtverečních přijít na statisíce. Kácení už má za sebou, takže letos se bude hlavně sázet, a to téměř stovka nových dřevin. V plánu jsou i terénní úpravy a vznik štěrkových cestiček pro pěší. Podobně město postupovalo v minulosti například v nedalekém Rafinérském lesíku nebo v areálu Gliňoč ve Skřečoni. Obě místa prošla rozsáhlou revitalizací za několik milionů korun.

Vloni se v Bohumíně kácely hlavně vrby (173), břízy (50) a topoly (33), ale i duby, lípy, javory, jasany, třešně či akáty (5 – 15). K nejmohutnějším pokáceným stromům patřily duby v parku Petra Bezruče, jejichž neutěšený stav odhalily tahové zkoušky. Na jejich místě se vysadí opět duby, aby nová generace stromů zajistila páteřní obnovu parku. Malou skupinku rozměrnějších poražených stromů tvořily akáty v areálu městské nemocnice.

Největší výsadby proběhly vloni například v Drátovenské ulici na upravené ploše po zdemolovaném městském domě. Sázelo se také ve Starém Bohumíně ve Slezské ulici, a to v parčíku naproti nemocnice a v místech bývalého panelového parkoviště poblíž nemocnice, kde vznikla i pumptracková dráha. Ostatní stromy přibyly v blízkosti předešlého kácení. Významnější část výsadeb tvořily keře, těch ve městě zahradníci vysadili přes tisícovku. Stromů se vloni vysadilo přes čtyřicet.

„Na rozdíl od předchozích let nám vloni počet vykácených stromů povyskočil, ale to jen proto, že jsme začali s revitalizací lesíku v Jateční ulici, kde musíme kácet. V dlouhodobém horizontu však platí náš slib, že za každý pokácený strom vysadíme tři nové. Za posledních devět let jsme vysázeli 5258 stromů a pokáceli 1855 stromů,“ upřesnil místostarosta Bohumína Lumír Macura s tím, že vloni úředníci uložili náhradní výsadbu v počtu 750 stromů.

V nejbližší době se navíc poměr vysázených a vykácených stromů zcela zásadně otočí. Už letos totiž začíná město s realizací obrovského lesoparku Na Panském, kde zahradníci vysadí 2,5 tisíce stromů a 1,5 tisíce keřů. Další lokalitou, kterou čeká masivní výsadba, je Skřečoň. U rušné výpadovky na Karvinou, v okolí Polní a Úvozní ulice, by měl vzniknout nový přírodní biokoridor. Vysázet by se tady mělo dohromady 3750 stromů a 1250 keřů, a to na ploše o rozloze 13,5 tisíce metrů čtverečních. Odhadované náklady jsou 3,3 miliony korun.„Vloni na podzim jsme podali žádost o dotaci z evropských fondů u Ministerstva životního prostředí na zelený projekt nazvaný Územní systém ekologické stability. Díky němu by tady měl vzniknout nový přírodní biokoridor ve směru na Dolní Lutyni. Dnes jsou tady jen pole a louky, v příštích letech by se už tady měly zelenat nové dřeviny. Čekáme každým dnem, zda jsme uspěli. Pokud ano, uhradíme výsadbu v podstatě z dotace,“ dodal Macura.

Moravskoslezskenovinky.cz informovala Mgr. Lucie Balcarová, tisková mluvčí města Bohumína.

(jv,moravskoslezskenovinky.cz foto:bohumín)