Svátek má: Sáva

Regiony

Velikost textu:

V Bohumíně znají rozpočet na příští rok

V Bohumíně znají rozpočet na příští rok

Šestnáctý český rekord by si do své sbírky mohli připsat v Bohumíně. Tentokrát za schválený rozpočet pro rok 2018. Bohumínští zastupitelé totiž zřejmě jako první v republice schválili minulý týden rozpočet pro příští rok.

Smuteční siň - vizualizace
22. listopadu 2017 - 12:00

Zastupitelé počítají s tím, že opět budou hospodařit se 750 miliony korun. Téměř 160 milionů proinvestují. Rozpočet Bohumína přitom počítá i s rezervou na případné dokrytí dotačních akcí a neočekávané výdaje ve výši 15 milionů korun.

„Bohumínský rozpočet je každý rok silně proinvestiční. Letos jsme si s jeho přípravou pospíšili, možná jsme dokonce první město v zemi, které už má schválený rozpočet na příští rok. Důvody jsou jasné, chceme začít co nejdříve s vypisováním výběrových řízení. To se nám osvědčilo už v minulosti. Už máme vyzkoušeno, že v zimě firmy ještě nemají dostatek zakázek a díky tomu jsme schopni vysoutěžit u plánovaných investic co nejnižší ceny, a šetříme tak městské finance na další akce," řekl bohumínský starosta Petr Vícha.

Do bydlení investují Bohumínští v příštím roce přes 70 milionů korun. „Z velkých investičních akcí se vrhneme na zateplování cihlových domů a počítáme i s hromadnými opravami výtahů za 11 milionů korun. S těmi jsme začali už letos a v příštím roce budeme ještě ve větší míře pokračovat,“ uvedl Vícha. Dodal, že v příštím roce počítá město i s demolicemi zchátralých domů v lokalitách ulic Drátovenské a Revoluční za téměř 4 miliony korun. Zásadní proměnou projde v příštím roce i smuteční obřadní síň ve Starém Bohumíně za 6 milionů korun. Úpravy se dotknou vnější části, budova dostane novou fasádu i střechu a proměnou projde i její přilehlé okolí.

Do dalších oblastí dá Bohumín asi 90 milionů korun. Po bydlení půjde v příštím roce nejvíce peněz do sociální oblasti, a to 40 milionů korun. V plánu je totiž přestavba budovy bývalé střední školy v Masarykově ulici, kterou město získalo od kraje, na centrum sociálních služeb s denním stacionářem i sociálně-terapeutickými dílnami.

Nebudou chybět ani investice do veřejných prostranství, chodníků, parkovišť i kanalizací.  Nejzásadnější bude pro Bohumíňáky vznik kruhového objezdu za 12 milionů korun na křižovatce ulic Bezručova a Revoluční, v jejíž těsné blízkosti se nachází hned několik průmyslových podniků, do kterých dojíždějí kamiony i osobní doprava.

„Ve špičkách je obrovský problém z křižovatky vyjet. Kruhový objezd vznikne na krajské a částečně i městské silnici, a tak jsme s Moravskoslezským krajem už několik let vyjednávali o jeho výstavbě. Pro urychlení celé akce jsme z vlastních prostředků zajistili projektovou dokumentaci a investiční přípravu, vyřídili jsme pro stavbu patřičná povolení, zajistili si i výhodný úvěr. Takže jeho výstavbu uhradíme a s krajem se pak o náklady podělíme,“ sdělil Vícha s tím, že kraj by měl uhradit 7 milionů korun, město 5 milionů.

Do výstavby nových chodníků i cyklostezek v městských částech půjde přes 20 milionů korun. „Projektujeme pro větší bezpečnost chodců nové chodníky. Díky Místní akční skupině Bohumínsko si chceme sáhnout na evropské peníze a z nákladů na jejich výstavbu zaplatit z rozpočtu města jen pět procent,“ vysvětlil Vícha.


Miliony půjdou také do sportu, školství a volnočasových aktivit. U přírodního Kališova jezera, kam v létě míří tisíce lidí, by mělo vzniknout provizorní městské parkoviště. Dům dětí a mládeže Fontána by měl dostat novou fasádu a opraví se i povrch atletického oválu v základní škole Čs. armády v centru Bohumína. Cyklisty i in-line bruslaře by mohlo potěšit prodloužení stávající stezky kolem Vrbického jezera za 4 miliony korun. Nová část bude téměř dva kilometry dlouhá a povede po hrázi mezi Vrbickým jezerem a řekou Odrou. Do několika let chce radnice trasu prodloužit o další kilometr kolem bývalé myslivny a propojit ji s již existujícími částmi cyklo a in-line stezky. Vznikne tak pro sportovce ještě delší okruh než je například kolem přehrady Olešná u Frýdku-Místku.

„Očekáváme, že hospodaření letošního roku opět skončí přebytkem, takže ušetřené peníze tradičně využijeme na posílení investic a rozšíříme naplánované opravy chodníků a cest,“ dodává starosta s tím, že například senioři z Domova Cesmína ve Starém Bohumíně se mohou těšit na novou zastřešenou terasu, která vznikne na zahradě domova za necelý jeden milion korun.

Rozpočet pamatuje i na dobrovolné hasiče a počítá s částkou 6,5 milionu korun na novou cisternu pro jednotku ve Starém Bohumíně. Zároveň projde v příštím roce proměnou za asi 600 tisíc korun hasičský areál v městské části Šunychl, který dostane také novou zastřešenou terasu a opravy se dočká i zdejší pódium a toalety.

V oblasti komunikací dokončí v příštím roce radnice opravu chodníků na sídlišti v Bezručově ulici nebo vybuduje parkovací místa v blízkosti vlakového nádraží. Nové podoby se dočká lokalita Česká osada na pomezí Nového a Starého Bohumína, kde napřesrok začne první etapa rozsáhlých úprav. Rekonstruovat se tady budou všechny inženýrské sítě, a to kanalizace, vodovod i elektřina. Prostor dostane nové veřejné úsporné osvětlení, chodníky, parkovací místa i asfaltový povrch na komunikacích. Navíc by nedaleko této lokality měla příští rok přibýt v blízkosti dálnice i nová zeleň za 3 miliony korun, na jejíž výsadbu získalo město dotaci.

Moravskoslezskenovinky.cz informovala Mgr. Lucie Balcarová, tisková mluvčí města Bohumína.

(jv,moravskoslezskenovinky.cz foto:bohumín)