Svátek má: Dalibor

Regiony

Velikost textu:

V Muzeu Bílovec nechybí na výstavě o holocaustu ani příběhy místních

V Muzeu Bílovec nechybí na výstavě o holocaustu ani příběhy místních

V pondělí 6. března v 17 hodin se v Muzeu Bílovec uskuteční vernisáž unikátní výstavy Zmizelí sousedé.

Z plakátu k akci
4. března 2023 - 12:00

Jde o putovní výstavu Židovského muzea v Praze vytvořenou ze žákovských a studentských prací, jejichž těžištěm jsou příběhy osob židovského původu a výpovědi svědků a pamětníků holocaustu.

 „Smyslem výstavy je nejen motivovat k pátrání po osudu bíloveckých židovských občanů, kteří mezi námi žili, ale hlavně přiblížit náročné téma holocaustu prostřednictvím konkrétních příběhů,“ říká Monika Hořínková, vedoucí muzea a TIC v Bílovci, a dodává, že připomínat si tuto historii a mluvit o ní se studenty i žáky je důležité i pro naši budoucnost.  A právě studenti bíloveckého gymnázia a místních základních škol budou patřit mezi první návštěvníky výstavy, kterou je formou vzdělávací lekce provedou edukátoři Židovského muzea v Praze. A následovat je budou i žáci ze základních škol v blízkém okolí, s nimiž Muzeum Bílovec pravidelně spolupracuje.

Výstava je součástí dlouhodobého vzdělávacího projektu a vybízí mladé lidi k pátrání po sousedech, kteří z jejich nejbližšího okolí zmizeli převážně v období druhé světové války.  Je zároveň výzvou k setkání s poslední generací svědků holocaustu. A právě toto poselství je na celé výstavě unikátní.

Návštěvníci se na dvaceti obrazových panelech seznámí s projektem Zmizelí sousedé a jeho druhou fází nazvanou Pocta dětským obětem holocaustu. Nechybí ani konkrétní příběhy bíloveckých občanů, které pod názvem Židé a Bílovec zpracoval bývalý kronikář města Zdeněk Kuchta. Pozornost je zaměřena také bíloveckého rodáka barona Moritze Daublebsky-Sterneck, který podle zjištění Eduarda Valeše, kastelána bíloveckého zámku, obdržel titul Spravedlivý mezi národy, udělovaný za pomoc židovskému obyvatelstvu.Návaznost na zmíněnou výstavu s tématem holocaustu má také přednáška Osud rodiny Davida Weinsteina, která se uskuteční ve čtvrtek 9. března v 17 hodin v Muzeu Bílovec. „Historik Václav Hájek v ní naváže na svůj dokumentární film Na útěku z roku 2018, jenž pojednává o tragické historii rodiny zakladatele opavského monumentálního prvorepublikového obchodního domu Breda. Osud Weinsteinových, kteří před druhou světovou válkou patřili k podnikatelské elitě s nadregionálním přesahem, dokládá, jak dějinné zvraty způsobené lidskou nenávistí dokázaly do země zadupat nejen velkolepá díla a sny, ale i životy lidí žijících a tvořících zde společně s našimi předky. Při pátrání po osudech jednotlivých rodinných příslušníků se Václav Hájek vypravil do Izraele a zejména pak do Norska, kam se při útěku před nacisty uchýlil syn Davida Weinsteina Robert,“ uzavírá Monika Hořínková.

Výstava Zmizelí sousedé bude v Muzeu Bílovec ke zhlédnutí až do 23. dubna.

Moravskoslezskenovinky.cz informovala Lenka Gulašiová, Bílovec.

(rp,moravskoslezskenovinky.cz,foto:bilovec)Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
13%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%