Svátek má: Marcela

Regiony

Velikost textu:

V ZŠ Frýdecká oslavili republiku Českým dnem s Baťou a Zátopkovou

V ZŠ Frýdecká oslavili republiku Českým dnem s Baťou a Zátopkovou

Poslední den před podzimními prázdninami se Základní škola Frýdecká připojila k oslavám století Československé republiky zasazením lípy na zahradě školy. Místo vyučování v lavicích si tentokrát děti užily Český projektový den plný odkazů na historii našeho státu.

Sázení lípy
30. října 2018 - 12:00

Český den, který připravily maminky ze Spolku rodičů bludovické školy ve spolupráci s učiteli, měl školáky zábavnou formou upozornit na zajímavé události i osobnosti novodobých českých dějin. Prostřednictvím her a úkolů si připomněli odkaz Tomáše Bati, oštěpařky Dany Zátopkové nebo gymnastky Věry Čáslavské.

Žáci tříd prvního stupně už několik dní dopředu přinášeli zajímavé historické předměty, především z období první republiky, a jejich téměř muzejní expozice pak hodnotila speciální porota. Ti z vyšších ročníků si zase v kuchyňce samostatně vařili dukátové buchtičky s krémem. Celý program probíhal jako tradičně v režii akčních deváťáků, kteří soutěžící provázeli stanovišti a soutěžemi.

„Chtěli jsme dětem připomenout atmosféru první republiky, kterou na internetu nezažijí, a také slavné osobnosti, které by je mohly svým životním osudem inspirovat. Dalším cílem našich projektových dní je zlepšení spolupráce mezi rodiči, pedagogy a dětmi, protože na přípravě a organizaci se podílíme všichni společně,“ vysvětlila za pořadatele předsedkyně SRBŠ (Sdružení rodičů bludovické školy) Ivana Sobolová.


Český den navázal na předchozí projektové dny, ve kterých děti poznávaly kulturu a zvyky Anglie, Slovenska, Polska, Francie, Itálie, Španělska, Ruska nebo Japonska.

Po slavnostním vyhlášení výsledků se všichni přesunuli na školní zahradu a společně zasadili ke stým narozeninám Československa lípu. Sázení se zúčastnili žáci, učitelé i další zaměstnanci školy, zástupci SRBŠ i vedoucí včelařského kroužku Ambrožíci.

„Největší zážitek z toho měli žáci prvních tříd, kterým jejich učitelka vysvětlila, jak budou svým dětem a vnoučatům po letech vyprávět, že byli u této historické události jako prvňáci,“ dodala Sobolová. Moravskoslezskenovinky.cz informoval Vladislav Sobol.

(jv,moravskoslezskenovinky.cz foto:Natálie Sobolová)