Svátek má: René

Regiony

Velikost textu:

Ve Frýdku letos vysadí na 300 stromů a 1.500 keřů

Ve Frýdku letos vysadí na 300 stromů a 1.500 keřů

Statutární město Frýdek-Místek každoročně vysazuje ve veřejné zeleni stovky nových stromů a keřů, které zvyšují kvalitu životního prostředí. V loňském roce byly vysazeny na dvě stovky stromů a dva tisíce keřů.

Z výsadby nových stromů ve Frýdku-Místku.
14. listopadu 2020 - 12:03

Letos to bude téměř tři sta stromů a tisíc pět set keřů za zhruba dva miliony korun. Technické služby již na jaře vysadily velkou část keřů a také jehličnatých stromů. Nyní na podzim, kdy je vhodnější období pro výsadbu listnatých stromů, z důvodu jejich lepšího ujmutí, vysadí přes dvě stovky okrasných a ovocných dřevin.

Do poloviny listopadu budou technické služby pracovat například ve vnitrobloku Vrchlického, Ostravská, kde vzniklo nové dětské hřiště. Vysadí tam převážně okrasné třešně, ale také na čtyřicet vajgélií, což je bohatě kvetoucí keř.

Do konce listopadu bude na ulici Bruzovská obnoveno stromořadí, které bylo v majetku Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových a město do něj nemohlo zasahovat. Velká výsadba zhruba třiceti stromů, zejména dubů, okrasných jabloní a štědřenců se uskuteční také na ulici Československé armády. U cyklostezky v Lysůvkách nově porostou hrušně, třešně a hlohy. Na centrálním pohřebišti ve Frýdku nahradí přestárlé túje na dvacet kulovitých javorů.


„Najít vhodná místa pro výsadbu stromů se zužují. Nesmí být vysazovány v ochranných pásmech plynovodů, horkovodů a sítí všeobecně, což je velmi omezující. Stromy ve městě jsou ale důležité, proto nabízíme občanům vysadit je na náklady města na soukromých pozemcích a zahradách,“ připomenul primátor Pobucký s tím, že letos již takto bylo vysazeno dvacet pět stromů.


Ve veřejné zeleni město vysazuje převážně stromy listnaté, které se v městském prostředí lépe adaptují, ale také lépe zachycují prach, eliminují hluk a v horkých letních dnech plní funkci přírodní klimatizace.

(pšt, moravskoslezskenovinky.cz, zdroj: Odbor Kancelář primátora)