Svátek má: Svatoslav

Regiony

Velikost textu:

Vítězem komunálních voleb v Bohumíně je ČSSD, druhé ANO 2011

Vítězem komunálních voleb v Bohumíně je ČSSD, druhé ANO 2011

Komunální volby v Bohumíně vyhrála ČSSD a v novém zastupitelstvu pro období 2022 – 2026 bude mít nadpoloviční většinu.

Z voleb
25. září 2022 - 12:00

Obyvatelé města dali ČSSD 57,47 procenta hlasů. Druhé skončilo hnutí ANO 2011 s 20,44 procenty hlasů. Nad pětiprocentní hranici se dostala ještě SPD s 9,03 procenty hlasů a koalice SPOLU (ODS a KDU-ČSL), která získala 7,21 hlasů. Volební účast dosáhla 37,75 procenta.

V zastupitelstvu 21 tisícového města tedy usednou členové čtyř z šesti kandidujících stran a hnutí. Páté místo obsadila Česká pirátská strana s 3,82 procenty a šestá skončila KSČM (3,57 procenta hlasů). Jejich zástupci tak zůstanou bez mandátu.

„Voliči v Bohumíně opět vsadili na poctivou místní práci, která jde ve městě vidět. Vnímáme to jako závazek pokračovat v nastartovaných projektech v oblasti zdravotnictví, bezpečnosti, dopravy, ekologie i volného času,“ prohlásil bezprostředně po definitivním součtu hlasů starosta města a lídr kandidátky ČSSD Petr Vícha, který zastává post starosty už 28 let a s největší pravděpodobností bude pokračovat ve funkci další čtyři roky.

Jak podotkl, na výsledcích voleb v Bohumíně se odrazila i aktuální celospolečenská nálada ovlivněná ekonomickou a energetickou krizí, razantním zdražováním a stále rostoucí inflací. „Poprvé tak bude mít město v rozhodovacích orgánech i dva zástupce SPD,“ okomentoval nečekaný výsledek strany, která si v bohumínských komunálních volbách odbyla svou premiéru.

Před čtyřmi lety obdržela ČSSD v Bohumíně 57,11 procenta hlasů, letos 57,47. U obyvatel města si tak udržuje dlouholetou stabilní podporu. „Děkujeme všem, kteří nelitovali času a přišli do volebních místností vyjádřit svůj názor. Chceme i následující období postavit na vzájemné spolupráci napříč všemi politickými stranami, a to nejen v zastupitelstvu, ale i v komisích a výborech. Nikdy v minulosti jsme se nebránili realizaci opozičních nápadů, které jsou pro Bohumín užitečné a prospěšné, a budeme tak postupovat i nadále,“ doplnil Vícha.

Hlasování probíhalo v 19 okrscích. Nejvyšší volební účast zaznamenali ve volebním okrsku číslo 4 v budově místního gymnázia, kam přišlo odvolit 49,72 procenta lidí. Naopak nejméně jich dorazilo do okrsku číslo 13 v budově městského úřadu, kde odevzdalo hlas 15,85 procenta lidí. Jde však o okrsek, do nějž spadají občané s trvalým pobytem na radnici.Do nového zastupitelstva delegovali bohumínští voliči tyto kandidáty:

Za ČSSD Petr Vícha, Lumír Macura, Igor Bruzl, Adrian Kuder, Věra Palková, Dušan Socha, Yvona Placzková, Vojtěch Balcárek, Aleš Drobek, Jiří Knot, Petra Kalichová, Adam Csakvary, Petr Kadlec, Jaroslav Kalous a Petra Chalupová.

Za ANO 2011 usednou v zastupitelstvu Andrea Babišová, Vilma Valentová, Jaroslav Thér, Jan Šebesta a Lukáš Nevrlý.

SPD budou reprezentovat Naděžda Stwiertniová a Rostislav Podeszfa.

Koalici SPOLU zastoupí David Maryška.

KONEČNÉ VÝSLEDKY V BOHUMÍNĚ
  • ČSSD – 57,47 % (15 křesel)
  • ANO 2011 – 20,44 % (5 křesel)
  • SPD – 9,03 % (2 křesla)
  • SPOLU (ODS a KDU-ČSL) – 7,21 % (1 křeslo)
  • PIRÁTI – 3,82 %
  • KSČM – 3,57 %

Moravskoslezskenovinky.cz informovala Jana Končítková, tisková mluvčí, město Bohumín.

(rp, moravskoslezskenovinky.cz,foto:mestoBohumin)Označili byste Rusko jako teroristický stát?

Ano
transparent.gif transparent.gif
28%
Ne
transparent.gif transparent.gif
44%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
28%