Svátek má: Ilja

Regiony

Velikost textu:

Vítkovice Heavy podepsaly s Brity smlouvu na ponorky

Vítkovice Heavy podepsaly s Brity smlouvu na ponorky

VÍTKOVICE HEAVY MACHINERY podepsaly dohodu o spolupráci s britskou společností TSP Engineering Ltd.. Smlouva zahrnuje tzv. decommissioning, tedy činnosti a produkty spojené s řízeným ukončováním provozu jaderných elektráren (JE), a dodávky pro obranný průmysl.

Kontejnery na kontaminovaný materiál
11. srpna 2017 - 12:00

„Celkem se počítá s pětiletou spoluprací v objemu zhruba 3,5 miliardy korun,“ upřesnil obchodní ředitel VHM Jiří Brož. Dohodu během pobytu v Praze spolupodepsal britský ministr obchodu Greg Hands.

První společné dodávky budou zahrnovat kontejnery pro transport kontaminovaného materiálu v areálech JE odstavovaných z provozu ve Velké Británii.

TSP Engineering je držitelem špičkových certifikací. V jaderné energetice působí od roku 1950 a je tradičním dodavatelem speciálních transportních technologií pro nukleární materiály ve Velké Británii, Evropě a Japonsku. VHM jsou producentem špičkových ocelí a výrobků z nich, včetně produktů pro energetiku. V jaderné energetice působí Vítkovice od druhé poloviny 60. let minulého století.


„Naší výhodou je uzavřený výrobní cyklus, od ocelárny přes hi-tech kování k finálnímu výrobku, například kontejneru,“ konstatoval generální ředitel VHM Martin Bednarz.  Dohoda s Brity podle něj zahrnuje také speciální zařízení nutné pro odstavování jaderných elektráren včetně trenažérů pro výcvik personálu. Decommissioning atomových bloků označuje za strategickou šanci pro budoucnost VHM.

V oblasti obranného průmyslu se chtějí TSP Engineering a VHM soustředit na dodávky pro námořní síly, přesněji na komponenty pro strategické ponorky. Vítkovická tradice v tomto oboru sahá až do dob Rakouska-Uherska, kdy byly tehdejší Vítkovické železárny jediným dodavatelem pancéřových desek pro rakousko-uherskou flotilu, uvedla pro Moravskoslezskenovinky.cz Eva Kijonková, tisková mluvčí VÍTKOVICE MACHINERY GROUP.

(jv,moravskoslezskenovinky.cz,foto:VHM)