Svátek má: Darina

Regiony

Velikost textu:

Výstava Ostravskými nádražími nejen v éře páry

Výstava Ostravskými nádražími nejen v éře páry

Železnice je dnes pro nás naprosto běžnou součástí života mnoha z nás. Vnímáme jí jako něco úplně samozřejmého. Její vznik a rozvoj v 19.století přitom znamenal naprosto zásadní dějinný zvrat.

Ilustrační foto
12. září 2021 - 12:00

Ten urychlil modernizaci tehdejší společnosti, podpořil překotný hospodářský rozvoj a zpřístupnil cestování také lidem, kteří nepatřili k vyšším společenským vrstvám. Ostravsko nebylo výjimkou.

Nové radnice na Prokešově náměstí otevírá výstava s názvem „Ostravská nádraží“. Na devíti panelech, zpracovaných archiváři Archivu města Ostravy, reprezentativně shrnuje historii a vývoj ostravských nádraží i vlakových zastávek. Věrně tak zachycuje dobu, kdy vlak zmenšil prostorové i mentální vzdálenosti, kdy železniční doprava umožnila přepravovat na do té doby nepředstavitelné vzdálenosti ohromující rychlostí zboží i lidi.

Výstava mapuje fenomén železnice v Ostravě prostřednictvím historie zdejších nádraží a zastávek. Věnuje se nejenom těm největším a nejznámějším železničním budovám, ale i malým zastávkám z nichž generace Ostravanů odjížděly každý den za prací anebo o víkendech opouštěly město směrem do Beskyd za čistým vzduchem.(pšt, moravskoslezskenovinky.cz, zdroj: mmo)