Svátek má: Matěj

Regiony

Velikost textu:

Začal krást už jako nezletilý, jako mladistvý skončil ve vazbě

Začal krást už jako nezletilý, jako mladistvý skončil ve vazbě

Z důvodu opakovaného páchání trestné činnosti byl už jako nezletilý umístěn do Výchovného ústavu v Novém Jičíně. Umístění mu bylo soudně uloženo na konci roku 2019.

Přepadení
15. ledna 2021 - 12:00

Z ústavu však opakovaně utíkal a nadále se měl dopouštět protiprávního jednání. Jeho teritoriem byla především Ostrava – Mariánské Hory, kde si měl vybírat snadné oběti, kterými byli především senioři.

Mladík (r. 2005) si měl své oběti vždy vyhlédnout a pak k nim zezadu přijít a násilím se zmocnit například kabelky. V těchto měly poškozené ženy mimo jiné peníze, mobilní telefony, osobní doklady, ale také platební karty. V jednom případě měl dokonce ženě vytrhnout mobilní telefon z ruky ve chvíli, kdy volala na tísňovou linku o pomoc. Důvodně obviněný mladík do výslechu komisaři uvedl, že odcizené věci měl prodat buď kamarádům, nebo je dát do zastavárny. Za získané peníze si měl koupit například pervitin. Jeho nejstarší obětí měla být 92letá žena.

Tomu všemu udělal konec policista z obvodního oddělení Ostrava – Mariánských Hor, který měl namířeno právě na noční službu. Díky své znalosti a všímavosti poznal mladíka na zastávce, po kterém bylo vyhlášeno celostátní pátrání. Tramvaj i s mladíkem sledoval až do jeho vystoupení a poté až k domu, kde se před spravedlností ukrýval. Na místo přivolal hlídku, která už hledaného zadržela a odvezla na služebnu.

Kriminalisté 1. oddělení kriminality Nový Jičín zahájili trestní stíhání mladistvého a obvinili ho ze spáchání provinění z loupeže, neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a maření výkonu úředního rozhodnutí, za což mu po odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na 5 let.V úkonech trestního řízení i nadále kriminalisté pokračují, není vyloučeno rozšíření trestního stíhání o další případné skutky.

Spolupráce mezi kriminalisty z Ostravy a Novým Jičínem byla úspěšně ukončena. Komisař podal podnět na vzetí do vazby, který byl soudcem akceptován.

Moravskoslezskénovinky.cz informovala por. Bc. Eva Michalíková, tisková mluvčí KŘP Moravskoslezského kraje.

(rp,moravskoslezskenovinky.cz,foto:arch.)