Svátek má: Ilona

Regiony

Velikost textu:

Záchranáři převzali dar od primátora Opavy

Záchranáři převzali dar od primátora Opavy

V těchto dnech převzali záchranáři do užívání nové vybavení pro svou zásahovou činnost, a to z účelové dotace statutárního města Opavy. Jedná se o ultrazvukový přístroj pro rychlou akutní diagnostiku.

Ilustrační foto
25. listopadu 2021 - 12:00

Jeho cena včetně zaškolení záchranářů v jeho používání činí dvě stě tisíc korun. Druhou pomůckou je videolaryngoskop v hodnotě osmdesáti tisíc. Celková výše dotace i s transportními prostředky za dvacet tisíc korun tedy činí 300 tisíc korun.

Nové medicínské vybavení předal na výjezdové základně primátor statutárního města Opava Tomáš Navrátil, který uvedl: „Jsem velmi rád, že můžeme alespoň symbolicky podpořit činnost zdravotnické záchranné služby v našem městě i přilehlých obcích a přispět k nadstandardní výbavě záchranářů. Věřím, že nové přístroje budou v rámci přednemocniční neodkladné péče dobře sloužit.“     

Ultrazvuk je špičkové zařízení, jež dokáže velmi rychle odhalit zdravotní problém a urychlit poskytování přednemocniční neodkladné péče v terénu. Do pár minut je tak možno stanovit např. příčinu zástavy oběhu, dechové tísně, nebo zhodnotit rozsah traumatu hrudníku nebo břicha.

Díky moderní technologii tak lze u pacienta předejít zbytečnému prodlení při určování diagnózy a významně přispět k úspěšné záchraně života nemocného či zraněného. Přístroj je mobilním systémem, pracujícím na akumulátor, s dotykovým displejem a umožňující přenos dat.

V těchto dnech probíhá zaškolení lékařů pro práci s novým vybavením, aby mohlo následně plnohodnotně pomáhat při zásazích u pacientů.

(pšt, moravskoslezskenovinky.cz, zdroj: portál města Opava)