Svátek má: Milena

Regiony

Velikost textu:

Zájem o služby antibiotického střediska v Novém Jičíně neustále roste

Zájem o služby antibiotického střediska v Novém Jičíně neustále roste

Již třetím rokem funguje v Novém Jičíně antibiotické středisko, a to v rámci oddělení klinické mikrobiologie, které ve zdejší poliklinice provozují Laboratoře AGEL.

Ilustrační foto
11.duben 2017 - 12:00

Hlavním záměrem střediska je nabízet pacientům rychlejší laboratorní výsledky, poskytovat lékařům odborné konzultace a také zajišťovat monitorování rezistence na antibiotika či jejich schvalování k léčbě. Zájem o služby tohoto typu je přitom značný. Zájemců o konzultace bylo v roce 2016 meziročně o čtvrtinu více a nárůst je viditelný i v počtu provedených kultivačních výkonů.

„Nárůst počtu konzultací i počtu zkoumaných vzorků je známkou zlepšování komunikace mezi ošetřujícími lékaři a pracovníky laboratoře. Díky tomu dochází i ke vhodnějšímu výběru jednotlivých antibiotik pro cílenou terapii u konkrétních pacientů, zejména po těžkých operačních výkonech a s vážnými onemocněními,“ vysvětluje odborná garantka za mikrobiologii Laboratoří AGEL Mgr. Hana Bílková Fránková s tím, v minulém roce poskytli zdejší pracovníci více než 1300 konzultací.


Podstatou práce antibiotického střediska je přitom komplexnost služeb, vysoce odborný přístup personálu a maximálně moderní vybavení. „Každý vzorek vyšetřujeme mozaikou metod, tak abychom zjistili potenciální patogenní agens – tedy to, co je příčinou potíží pacienta. Testování citlivosti na antibiotika, odborná interpretace výsledků a konzultace k terapii pak celý proces uzavírají. Naším cílem je poskytovat tyto služby co nejlépe a tak, abychom v případě potřeby byli kdykoli k dispozici,“ vysvětluje Mgr. Hana Bílková Fránková.

Novojičínské antibiotické středisko přitom není v rámci skupiny AGEL jediné. „Antibiotické centrum funguje také v Ostravě-Vítkovicích, Šternberku, Přerově či Prostějově. Všechna pracoviště jsou elektronicky propojena a každý z konzultantů vidí výsledky všech laboratoří, což je velkou výhodou,“ dodává Mgr. Hana Bílková Fránková s tím, že celkově ve všech střediscích poskytuje konzultace celkem osm odborných pracovníků.

(jv,moravskoslezskenovinky.cz,foto:agel)