Svátek má: Milena

Regiony

Velikost textu:

Zásah v bohumínské mořírně oceněn nejvýše na akci Hasič roku 2016

Zásah v bohumínské mořírně oceněn nejvýše na akci Hasič roku 2016

 Náročný zásah stovky profesionálních a dobrovolných hasičů z Moravskoslezského kraje u požáru haly mořírny v Bohumíně (okres Karviná) loni v červenci byl oceněn prvním místem v kategorii „Zásah roku 2016“ v rámci slavnostní akce Hasič roku 2016.

Ocenění
15.duben 2017 - 12:00

Skleněnou přilbu, skleněnou plaketu a diplom převzali z rukou generálního ředitele HZS ČR genmjr. Ing. Drahoslava Ryby ředitel Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) plk. Ing. Vladimír Vlček, Ph.D., ředitel Územního odboru HZS MSK v Karviné mjr. Ing. Marian Mrózek a velitel stanice HZS MSK v Bohumíně npor. Mgr. Přemysl Švajda.

V další z celkem sedmi kategorií slavnostního vyhlašování, konkrétně „Hasič roku 2016“, obsadil nprap. Ing. Martin Tesař z HZS Moravskoslezského kraje krásné druhé místo.

Profesionální hasiči z Moravskoslezského kraje slavili ve středu v Praze dvakrát úspěch i v části „Sportovec roku 2016“, když z rukou generálního ředitele HZS ČR převzali medaile za loňské vítězství v Mistrovství ČR ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel (HZS MSK tehdy reprezentoval tým hasičské stanice Třinec) a také za loňské vítězství v Mistrovství ČR v požárním sportu (reprezentoval tým HZS MSK).

Anketu Hasič roku vyhlašuje ministr vnitra od roku 2009 a klade si za cíl ocenit nejlepší profesionální hasiče, jejich velitele, náročné zásahy, pracovní kolektivy, nově vzniklé projekty a další zaměstnance za uplynulý kalendářní rok. Do osmého ročníku ankety bylo zasláno celkem padesát sedm nominací, z nichž sedmnáctičlenná skupina hodnotitelů nakonec vybrala osmnáct vítězů v šesti kategoriích. Slavnostního vyhlašování se účastnily dvě stovky příslušníků HZS ČR (včetně ředitelů jednotlivých hasičských záchranných sborů krajů) a zástupci ministerstva vnitra.


1. místo v kategorii „Zásah roku 2016“ - Požár haly mořírny v Bohumíně (HZS MSK)
V sobotu 30. července 2016 dopoledne byl nahlášen požár objektu mořírny (o rozloze cca 2 000 m2) v areálu Železáren a drátoven Bohumín. Zatímco jednotky zasahující uvnitř objektu se potýkaly s vytékajícím roztokem kyselin, byly ohrožovány nebezpečím pádu konstrukcí a extrémními teplotami, tak jednotky zasahující na střeše byly vystaveny silnému vývinu zplodin a ohroženy pádem z výšky až 19 metrů. Na likvidaci požáru se podílelo 100 hasičů ze 17 jednotek HZS MSK a dobrovolných hasičů, včetně Chemické laboratoře HZS MSK ve Frenštátě pod Radhoštěm a Mobilního operačního střediska HZS MSK. Zásah trval přes 10 hodin a byly jím uchráněny hodnoty ve výši přes 500 milionů Kč.

2. místo v kategorii „hasič roku 2016“ - nprap. Ing. Martin Tesař z HZS MSK 
Nadpraporčík Ing. Martin Tesař působí u HZS Moravskoslezského kraje od roku 2001 a od roku 2006 zastává funkci velitele družstva na hasičské stanici Havířov. Martin Tesař se dne 23. května 2016 zúčastnil jako vedoucí lektor výcviku frekventantů v zařízení simulující reálné podmínky při hašení požárů v uzavřených prostorách ve Zbirohu. Po nekontrolovatelném úniku hořlavého plynu do prostor výcviku vydal nadpraporčík Tesař okamžitý rozkaz k opuštění kontejneru a provedl vypnutí celé technologie zařízení. Bezprostředně po tomto úkonu došlo k výbuchu par zkapalněného plynu. Nadpraporčík Tesař svým okamžitým a správným vyhodnocením situace zachránil životy a zdraví příslušníků HZS ČR, kteří se ve výcvikovém zařízení nacházeli.

Moravskoslezskenovinky.cz informoval o ocenění por. Mgr. Petr Kůdela, tiskový mluvčí HZS Moravskoslezského kraje.

(jv,moravskoslezskenovinky.cz,foto:hzs msk)