Svátek má: Berta

Regiony

Velikost textu:

Zloděje vánočních stromků v Novém Jičíně odradí zápach

Zloděje vánočních stromků v Novém Jičíně odradí zápach

Jehličnany v Novém Jičíně ochrání před krádeží v předvánočním čase speciální postřik.

Ilustrační foto
12. listopadu 2017 - 12:00

Pracovníci technických služeb a městských lesů do konce listopadu ošetřili více než dva tisíce smrků, jedlí a borovic rostoucích v parcích, sídlištní zeleni, v lesoparku nebo v nově otevřené zvěrokruhové lesní zahradě. Postřik zanechává na stromku zabarvení a v teple páchne. Město používá tuto metodu ochrany stromků již několik let a je to způsob poměrně účinný.

„Natíráme všechny stromky do výše pěti metrů v parcích i na sídlištích,“ řekl vedoucí střediska veřejné zeleně technických služeb Pavel Zápalka. „Používáme takové složení postřiku, které chrání smrky a jedle nejen před zloději, ale také před okusem zvěře,“ doplnil Jiří Schindler z odboru životního prostředí novojičínské radnice. Některým stromkům lesníci také ulamují větvičky, čímž sice utrpí atraktivita jejich vzhledu, ale životaschopnost nikoli.


„Dřeviny vysazujeme na veřejně přístupná místa z ekologických a estetických důvodů jako investici s dlouhodobým přínosem i pro další generace a je proto smutné, že musíme každoročně aplikovat chemické přípravky pouze pro ochranu těchto výsadeb před vandaly, kterým slouží stromek pouze několik dní o Vánocích. Mnohdy totiž zloději vůbec netuší, jak druhově zajímavé dřeviny poškozují. Vzhledem k usychání smrků totiž „běžné“ smrky do městské zeleně nevysazujeme,“ zdůraznila Olga Kubálková z odboru životního prostředí.

Informovala Mgr. Marie Machková, tisková mluvčí Městského úřadu Nový Jičín.

(jv,moravskoslezskenovinky.cz foto:arch.arch)