Svátek má: René

Regiony

Velikost textu:

Změna barvy. Modernizované tramvajové tratě budou zelené

Změna barvy. Modernizované tramvajové tratě budou zelené

V těchto dnech skončila úprava tramvajové trati v ulici Dr. Martínka v Hrabůvce. Město Ostrava ve spolupráci s DP Ostrava postupně modernizuje tramvajové trati a zavádí nové technologie v jejich konstrukci po vzoru velkých měst západní Evropy.

Ilustrační foto
16. listopadu 2020 - 12:00

Dlouhodobým cílem města a dopravního podniku je zatraktivnit hromadnou dopravu tak, aby ji lidé preferovali před používáním osobních aut. Postupná modernizace a estetizace tratí pozitivně ovlivní i okolní veřejný prostor, sníží se jejich hlučnost, zvýší se komfort přepravy, dojde k ozelenění lokality.

Kromě zmíněné tramvajové trati v ulici Dr. Martínka v Hrabůvce se  aktuálně se modernizují dva úseky v ulici Výškovické v Zábřehu a v příštím roce je naplánována kompletní oprava trati v Opavské ulici v Porubě. Opravovat se budou také úseky v ulicích Pavlovova v Zábřehu a Hlučínská v Přívoze.

Projektový tým, který se zabývá modernizací sítě tramvajových těles, dlouho řešil otázku typologie modernizovaných tratí. Primárně analyzoval varianty použití otevřeného a uzavřeného krytu tratí.


"V současnosti má většina tramvajových tratí otevřené svršky, které bychom rádi v zastavěném území postupně eliminovali. Otevřené svršky by měly časem zůstat jen v nezastavěném území. Způsob modernizace tratí a zakrytí jízdní dráhy budeme volit podle charakteru území. Pro frekventované lokality s velkým množstvím propojení a pohybu pěších budeme navrhovat spíše pevný povrch. Pro delší neprostupné úseky chceme využívat zatravnění, které je vhodné v lokalitách s nižším množstvím zeleně," informovala investiční náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

(pšt, moravskoslezskenovinky.cz, zdroj: mmo)