Svátek má: Ilja

Regiony

Velikost textu:

Zmije na Bruntálsku již uštkly tři děti

Zmije na Bruntálsku již uštkly tři děti

Již tři děti skončily v péči lékařů Krnovské nemocnice poté, co je na Bruntálsku uštkla zmije. V jednom případě šlo o těžký průběh otravy.

Zmije
7. srpna 2018 - 12:00

Moravskoslezskenovinky.cz o tom informoval mluvčí Slezské nemocnice Jiří Krušina. První letošní útok hada se odehrál v dubnu. „Jedenáctiletá dívka z Janova běžela přes zahradu a ucítila prudší štípnutí v oblasti lýtka. Původně si myslela, že se popálila o kopřivu, ale její maminka, která je zdravotní sestra, si místo prohlédla a uviděla podezřelé stopy po kousnutí. Dívku alergičku dopravila do nemocnice, kde jsme ji hospitalizovali. Průběh byl obvyklý a bez komplikací,“ řekla primářka dětského oddělení Krnovské nemocnice Marie Žaloudíková.


Koncem května uštknul had čtyřletou dívku na předzahrádce domu v Horním Benešově. „Rodiče hada neviděli, ale byly zřetelné ranky po kousnutí na noze. Došlo k rychlému rozvoji otoku a krevních podlitin. Dívku jsme přijali na JIP dětského oddělení. Vzhledem ke zhoršování jejího stavu, kdy otok a podlitiny postupovaly až do oblasti podbřišku, jsme se rozhodli dívku letecky přeložit do Fakultní nemocnice v Olomouci. Tam byli připraveni v případě zhoršení stavu malé pacientky aplikovat antisérum. Naštěstí k tomu nedošlo a dívenka byla na doléčení přivezena zpátky k nám,“ popsala dramatický průběh otravy primářka Žaloudíková.

K poslednímu uštknutí došlo před několika dny v Malé Morávce. Dvanáctiletý chlapec pobýval s rodiči na dovolené v horách. S bratrancem našli zmiji a šli na to upozornit rodiče a další příbuzné. „Ti chlapcům nevěřili. Jeden z dospělých dokonce pobídl hocha k tomu, aby ji chytil, kdy údajně spoléhal na případnou plachost zvířete. Hoch se zmiji snažil zvednout na klacku. Když se mu to nedařilo, chtěl ji chytit rukou. V tu chvíli jej kousnula do prstu,“ sdělila primářka Žaloudíková. S oteklou rukou a podlitinami byl chlapec několik dní hospitalizován v Krnovské nemocnici.

(vm, Moravskoslezskenovinky.cz, foto: arch.)