Svátek má: Ivan

Zprávy

Velikost textu:

Američtí představitelé byli nachytáni při lži o ruských hackerech!

Američtí představitelé byli nachytáni při lži o ruských hackerech!

Do rukou kanálu WFAA se dostala interní korespondenci orgánů Dallas County (Texas), podle které je zřejmé, že k žádným útokům ruských hackerů, o nichž v létě mluvila celá země, nedošlo.

Ilustrační foto
22. září 2017 - 10:15

Popírá to předchozí prohlášení místních úřadů, které hlásily až 17 pokusů o proniknoutí do databází voličů.

Letos v létě americký okresní obvod Dallasu v Texasu přitáhl pozornost celé země tím, že se ruští hackeři pokusili proniknout do lokální databáze voličů v předvečer prezidentských voleb. Prý se snažili, ale nepodařilo se jim to.

Když se v červnu objevila tato zpráva, rozšířila se po celé zemi. Pracovníci WFAA však obdrželi informace, že tvrzení orgánů Dallasu jsou nepravdivá.

Všechno to začalo návštěvou agentů FBI na místním úřadu na podzim roku 2016 před listopadovými volbami. Agenti poskytli „seznam podezřelých ruských hackerů", kteří by se mohli pokoušet infiltrovat v okrese počítačové systémy, kde byly uloženy údaje voličů.


Několik měsíců nebylo k této otázce ze strany dallaských orgánů nic slyšet. Ale najednou v červnu letošního roku Toni Pippins-Pooleová, která je zodpovědná za organizaci a provádění voleb v oblasti Dallas County, potvrdila historku o ruských hackerech celé řadě místních sdělovacích prostředků. Pippins-Pooleová řekla novinářům, že podle údajů jejích počítačových odborníků bylo ze strany ruských hackerů podniknuto 17 pokusů o vzlom.

Nyní se však kanálu WFAA podařilo dostat k interní elektronické korespondenci okresních úřadů, podle níž k uvedeným kybernetickým útokům nedošlo. Je očividné, že zprávy o „činnosti“ ruských hackerů byly překvapením pro vedoucího odboru informačních technologií Dallas County Stanleye Victruma. Takže se 13. června pokusil kontaktovat Tony Pippins-Pooleovou: „Podle našich údajů k žádnému útoku toho druhu nedošlo." Po dvou hodinách poslal dopis svým podřízeným, aby to objasnil a znovu zdůraznil: „Podle našich informací jsme nebyli napadeni."

Přesto následující den, 14. června, Pippins-Pooleová opět informovala reportéry o 17 kybernetických útocích. V tomto případě Stanley Viktrum i nadále trval na svém - tentokrát v dopise vedoucímu okresu Darrylu Martinovi: „V tuto chvíli nemáme žádné důkazy, že ruští hackeři... těch podezřívaných 17 ruských IP-adres.....se snaží proniknout do počítačových systémů odpovědných volby, zejména kvůli k tomu, že skutečně blokujeme všechny ruské IP adresy."


Jak WFAA poznamenala, Toni Pippins-Pooleová odmítla poskytnout rozhovor, ale v telefonu potvrdila své prohlášení z června a odkázal novináře na Stanleye Victruma, který ale řekl: „Pokud je mi známo, tak je zjevné, že to tak nebylo“.

(kou, prvnizpravy.cz, wfaa.com, foto: repro wfaa)