Svátek má: Otýlie

Zprávy

Velikost textu:

Bidenova popularita klesá nejrychleji ze všech prezidentů od roku 1945

Bidenova popularita klesá nejrychleji ze všech prezidentů od roku 1945

Rating šéfa Bílého domu Joea Bidena klesl během devíti měsíců více než u kteréhokoli amerického prezidenta od roku 1945. Snížil se o 11,3% - z 56% na 44,7%.

Joe Biden, americký prezident
25. října 2021 - 07:20

Nový Gallupův průzkum ukázal, že popularita prezidenta Bidena mezi voliči prudce klesla.

Podle průzkumu zveřejněného v pátek má Biden mezi nezávislými voliči v současné době 34procentní podporu. To je téměř polovina hodnocení ze stejné skupiny, které bylo zaznamenáno měsíc po jeho nástupu do funkce. V únoru 2021 pak byla Bidenova podpora mezi nezávislými voliči 61 procent.

Během prvního roku svého prezidentství neustále podpora klesala. Celkově klesla o 27 bodů.

Navzdory alarmující úrovni podpory nezávislých voličů zůstalo hodnocení jeho podpory stabilní mezi všemi voliči na úrovni 42 procent. Co bude demokraty znepokojovat, když přejdou do střednědobého horizontu, je to, že podpora Joe Bidena zůstane kolem 44 procent.

Gallupův ústav to připsal propuknutí koronaviru ve Spojených státech a chaotickému útěku Američanů z Afghánistánu na konci srpna, při kterém zahynulo více než deset vojáků.


Prezidentova popularita se nadále velmi liší podle stranické příslušnosti. Drtivá většina demokratů (92 procent) schvaluje Bidenovy kroky, zatímco drtivá většina republikánů (96 procent) nesouhlasí.

Ve stejné fázi svého prezidentování jako Biden měl Trump průměrnou podporu mezi nezávislými voliči 36,9%.

(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:arch.)