Svátek má: Valdemar

Zprávy

Velikost textu:

„Blackout“ ve Venezuele způsobily útoky zvnějšku, potvrdilo Rusko

„Blackout“ ve Venezuele způsobily útoky zvnějšku, potvrdilo Rusko

Zranitelnost zařízení byla známa organizátorům útoku na systém venezuelského elektrosystému, uvedlo ruské ministerstvo zahraničních věcí v komenáři ke kolapsu elektřiny ve Venezuele.

Ilustrační foto
15. dubna 2019 - 11:05

Rusko se tak postavilo za vedení Venezuely, že „výpadky“ elektřiny byly způsobeny útoky na elektrosíť latinskoamerické země. „Podle legitimní vlády v čele s prezidentem Nicolasem Madurem, stejně jako informace z jiných důvěryhodných zdrojů, se venezuelský elektroenergetický sektor 7. března letošního roku dostal pod zahraniční útok," uvedl náměstek ruského ministra zahraničních věcí Oleg Syromolotov.

Kolaps energie ve Venezuele nastal 7. března kvůli nehodě v zemi největší vodní elektrárny, El Guri. Národní korporace elektřiny (Corpoelec) označila incident za sabotáž a epizodu energetické války proti Venezuele. Později došlo ve Venezuele opět k výpadkům elektřiny různých velikostí. Úřady vysvětlily výpadky novými útoky na zařízení na dodávky elektřiny v zemi. Prezident Venezuely Nicolas Maduro ve svém projevu v zemi prohlásil, že výpadky elektřiny ve Venezuele byly způsobeny „elektromagnetickými útoky".

Syromolotov k tomuto incidentu v rozhovoru s RIA Novosti připomněl, že „jde o komplexní vzdálený úder na řídicí a monitorovací systémy hlavních elektrických distribučních stanic, kde bylo instalováno zařízení vyrobené v jedné ze západních zemí“.


„Samozřejmě, že všechny algoritmy a zranitelnosti tohoto vybavení a odpovídající systémy byly dobře známy přímým organizátorům tohoto útoku,“ poznamenal.

„Oni a zákazníci sabotáže jsou zodpovědní za smrt lidí, včetně nemocnic, které zůstaly bez elektřiny," zdůraznil Syromolotov.

Ruská strana poskytuje Venezuele veškerou nezbytnou pomoc při vyšetřování energetického kolapsu v zemi, dodal ruský náměstek ministra zahraničí.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)