Svátek má: Tamara

Zprávy

Velikost textu:

Británie chce omezit vízový systém pro bohaté Rusy

Británie chce omezit vízový systém pro bohaté Rusy

Víza více než 700 bohatých Rusů, kteří žijí ve Velké Británii, jsou předmětem přezkumu, neboť vláda zvažuje nové způsoby omezování moci a vlivu Kremlu po otravách v Salisbury.

Ilustrační foto
11. září 2018 - 07:20

Ministři britské vlády se domnívají, že je zapotřebí  další omezení udělování víz zahraničním investorům. Udělování víz zahraničním investorům funguje už deset let,  kdy stovkám majetných   Rusů, z nichž mnozí jsou spojenci Vladimira Putina a prominentní oligarchové,  systém přidělování víz umožnil zpeněžit jejich investice za pouhých 1 milion liber.

Bezpečnostní služby a protikorupční vyšetřovatelé  si již dlouho stěžují, že Spojené království  příliš usnadnilo Putinovým spojencům pobyt ve Velké Británii,  tak nyní přivítali přitvrzení podmínek, které nastává v souvislosti s oznámením Theresy Mayové o postupu vyšetřování otrav v Salisbury.

Ministerstvo vnitra provádí revizi investičních víz třídy 1, jejichž udělení bylo již před třemi lety silně omezeno na základě obav, že víza byla vydána  osobám, jejichž bohatství bylo dosaženo korupcí.

Podle změn zavedených v roce 2015, které zahrnovaly zvýšení investičního požadavku na 2 miliony liber, měli žadatelé předložit potvrzení původu svého bohatství, což bylo ve schválených žádostech podstatné.

Mluvčí ministerstva vnitra odmítl komentovat závěry vyšetřování v Salisbury. Domníváme se však, že nyní může nastat  další posun vízového systému, neboť napětí mezi Kremlem a Londýnem nadále stoupá.

Zdroj z ministerstva vnitra potvrdil, že přezkum, třetí za čtyři roky, se rozšiřuje až do roku 2008, kdy byla zavedena schémata třídy 1 labouristickou vládou, což znamená, že zahrnuje přezkoumání více než 3 000 víz, z nichž více než 700 bylo vydáno ruským investorům.

"Vláda kontroluje všechny imigrační trasy a má schopnost omezit vízum tam, kde najdeme důkazy o závažných přestupcích," dodal zdroj.

Jeden z prominentních oligarchů, majitel FC Chelsea Roman Abramovič, stáhl svou žádost o nové vízum kvůli vztahům mezi Spojeným královstvím a Ruskem.

„Vyzýváme vládu, aby přehodnotila příjemce víz třídy 1, aby se ujistila, že jejich vstup do Spojeného království není založen na podezřelém bohatství," uvedla Rachel Davies Teka, vedoucí právnička v Transparency International, protikorupční organizaci, „ jsme potěšeni, protože se nyní zdá, že se vláda zavázala k provádění těchto kontrol.“


„Během prvních sedmi let bylo schéma pro investory na úrovni 1 otevřené zneužívání korupčními osobami, neboť jen velmi málo - pokud vůbec nějaké - byly provedeny kontroly zdroje těchto investic," upozornila Rachel Davies Teka.

„V tomto období bylo uděleno vízum více než 3000 osobám, z nichž každý investoval minimálně 1 milion liber. Naše šetření ukázalo, že téměř čtvrtina z nich pochází z Ruska, státu spojeného s vysokou mírou korupčního rizika. To by mohlo znamenat, že více než 700 bohatých Rusů získalo pobyt v Británii v letech 2008 až 2015 bez řádné kontroly zdroje jejich bohatství, které jim umožnilo získat toto vízum, " dodala Rachel Davies Teka.

Tento krok vítají také poslanci, kteří kritizovali vízový systém. Písemně na webových stránkách konzervativců minulý týden Bob Seely, který sedí ve výboru pro zahraniční věci, vyzval ke změně "našeho vízového režimu, abychom ulehčili obyčejným Rusům, aby sem přišli a více to ztížili pro oligarchy, než naopak. V současné době naše vízové režimy příliš odměňují kleptokraty a trestají obyčejné lidi. Pojďme to otočit. "

Existují tvrzení, že Národní agentura pro kriminalitu se zabývá kontrolou celé řady neopodstatněných vydaných víz  bohatým ruským občanům žijícím ve Spojeném království, což je nová forma sankcí, která by mohla vést k tomu, že někteří z nich budou mít zabaven  majetek.

(rp,prvnizpravy.cz,theguardian,foto:arch.)