Svátek má: Brigita

Zprávy

Velikost textu:

Bývalý poradce Clintonové: Ve Varšavě pochodovalo 60.000 fašistů!

Bývalý poradce Clintonové: Ve Varšavě pochodovalo 60.000 fašistů!

Polsko si 11.listopadu připomínalo Den nezávislosti. Ve Varšavě se pochodu zúčastnilo několik desítek tisíc Poláků.

Z manifestace
13. listopadu 2017 - 03:20

Pochod byl široce popisován zahraničními médii, která si všímala složení pochodujících a jejich hesel.

Jesse Lehrich, bývalý mluvčí Hillary Clintonové se k pochodu vyjádřil na svém twitterovém účtu, kde napsal, že Varšavou pochodovalo 60.000 nacistů a doplnil své prohlášení odkazem na článek Wall Street Journal, který popisoval polský Den nezávislosti. Ve svém příspěvku Lehrich zmínil dominující hesla "Čistá krev", "Evropa bude bílá", "Modlete se za islámský holocaust".

Příspěvek na twitteru vyvolal mnoho reakcí.Beata Biela, která byla nedávno zodpovědná za informační projekt Konkret24 na TVN v odpovědi vysvětlila, že nacisté a další extrémistické skupiny jsou odpudivé, ale většina ze 60.000 lidí se k nim nepočítá. "Jsou to obyčejní lidé, kteří oslavovali den nezávislosti Polska," odpověděla.

Pochod organizovala skupina, která "se představuje jako dědic stejnojmenného fašistického hnutí z 30. let, které bojovalo za čištění Polska od Židů v letech těsně před holocaustem", reagoval Jesse Lehrich.

Biela odpověděla, že "i když někteří účastníci vyznávají nacionalistické nebo dokonce xenofobní názory, což samo o sobě je strašné, tak to ještě neznamená, že jsou to nacisté".

(rp,prvnizpravy.cz,wprost,foto:arch.)